Sobota 31. července 2021, svátek má Ignác
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Při údržbě termálních lázní v Pompejích objevili kostru dítěte

Magazín

  6:44
Při údržbě antických termálních lázní v Pompejích byla objevena přikrčená kostra dítěte, které zemřelo při erupci Vesuvu v roce 79 před naším letopočtem. Informoval o tom list La Repubblica.

Pohled na Vesuv z Pompejí foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

Kostra dítěte starého sedm nebo osm let byla objevena únoru během údržby hlavních lázní antického města. Objev byl ale oznámen až tuto středu. V úterý byly ostatky z místa vyjmuty k dalšímu prozkoumání. Vědci chtějí pomocí testů DNA určit pohlaví dítěte, kolik mu bylo přesně let a zda netrpělo nějakou nemocí, informoval ředitel Massimo Osanna.

Na kostru podle něj pravděpodobně narazili už archeologové v 19. století, což vysvětluje tím, že kosti dolních končetin byly vyrovnány u pánve. Z nejasných důvodů ale ostatky nechali na místě.

Odborníci mají za to, že dítě nezabily padající sutiny, ale udusilo se v mračnu sopečného popela, které přístav v Neapolském zálivu pohltilo.

Pompeje

Pompeje jsou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO od roku 1997. Antické město v jihoitalské Kampánii bylo zcela zavaleno při erupci sopky Vesuv v roce 79 před naším letopočtem. Zbytky Pompejí, které se pod sopečným popelem dochovaly, patří k nejnavštěvovanějším italským turistickým atrakcím. Lokalita přitáhne každoročně více než 2,5 milionu návštěvníků. Z odhadované populace 20 000 lidí zemřely při erupci Vesuvu v Pompejích zhruba 2000 z nich. Sopka dýmala a chrlila popel už několik dní před ničivou erupcí, a tak řada lidí z města utekla.

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...