Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Přichází rok buvola. Podle čínského horoskopu bude přát pracovitým a vytrvalým lidem

Peking/Praha - Pracovitost, vytrvalost a důvěryhodnost symbolizuje v čínské mytologii buvol, s nímž je spojován nadcházející čínský nový rok. Letos podle lunárního kalendáře připadá na 12. února, kdy buvol vystřídá vládu chytré a činorodé krysy. Každoroční oslavy v oblasti východní a jihovýchodní Asie však budou i v letošním roce omezeny kvůli pandemii koronaviru.
  11:35

Lunární Nový rok patří v Číně k největším svátkům roku. Číňané vítají příchod nového roku tradičně modlitbami v chrámech, ohňostroji a především rodinnými sešlostmi a hostinami. Domů se vydávají zástupy lidí pracujících či studujících ve velkých městech. Úřady odhadují, že lidé v Číně uskuteční během čtyřicetidenního období kolem Nového roku kolem tří miliard cest.

Kvůli novému typu koronaviru, který se objevil počátkem prosince 2019 v Číně a začal se šířit z jedenáctimilionového města Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej, byly loni v řadě čínských měst všechny velké oslavy nového roku zrušeny. Čínské úřady se v souvislosti s letošními oslavami obávají nové vlny epidemie, proto již vyzvaly občany, aby nikam necestovali.

O začátku lunárního roku 4719 v Číně a spotřebě vína na jednu báseň

Buvol je druhým z 12 živočichů čínského zvěrokruhu a vládnout bude až do 31. ledna 2022, kdy jej vystřídá Tygr. Ke každému znamení patří v čínském kalendáři také konkrétní prvek, pro rok 2021 a znamení buvola je to kov. Pro Číňany byl vždy buvol symbolem jara a zemědělství, býval také oceňován pro svoji vytrvalost a sílu. Podle legendy buvol dovolil chytré kryse, aby mu seděla na hlavě, když zvířata závodila o své pořadí. krátce předtím, než buvol proběhl cílem, ale krysa seskočila dolů a hlásila se o vítězství.

Podle astrologů by měl rok kovového buvola být náročný, ale měl by být lepší než rok 2020, kdy celý svět zasáhla pandemie koronaviru. Situace ve společnosti by se měla zlepšit a lidé by se měli postupně začít s pandemií a jejími následky srovnávat. Rok bude přát zejména lidem, kteří jsou na sobě ochotni pracovat, umí se spolehnout sami na sebe a jsou vytrvalí. V zaměstnání přijdou nové výzvy, mohlo by se začít dařit i finančně. Lidé by se měli zaměřit na posilování svých přátelství a rozvíjet své dlouhodobé vztahy. Zvlášť důležité a potřebné bude také pečovat o své psychické i fyzické zdraví.

Lidé narození ve znamení buvola (1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997 a 2009) bývají trpěliví a klidní, občas však mohou trpět prudkými záchvaty vzteku. Vyznačují se také pracovitostí, pragmatičností, mají silný charakter a u ostatních budí d

Čína chce oživit vztahy se státy střední a východní Evropy. Na summitu 17+1 přislíbila zemím své vakcíny

ůvěru. Jsou spíše konzervativní a mají rádi samotu. Nejvhodnější partnery naleznou v kryse, zajícovi a kohoutovi. Naopak problematický vztah se očekává od spojení se psem, tygrem a kozou, neporozumí si ani dva partneři narození ve znamení buvola.

V roce buvola se narodili například američtí prezidenti Barack Obama a Richard Nixon, britská premiérka Margaret Thatcherová, princezna Diana, herci Jack Nicholson, Dustin Hoffmann, George Clooney a Richard Gere, herečky Meryl Streepová a Sigourney Weaverová či hudebník Mick Jagger. Z českých osobností to jsou třeba herci Bolek Polívka a Pavel Kříž, herec a zpěvák Vojtěch Dyk, herečka Eliška Balzerová, politik Karel Schwarzenberg, tenista Tomáš Berdych či matematik a podnikatel Karel Janeček.

Svátky jara (čchun-ťie) neboli nového roku jsou nejvýznamnějším svátkem roku pro Číňany, Tchajwance, Vietnamce, Singapurce, Korejce a Japonce a jsou srovnatelné s našimi Vánocemi. Oslavy trvají 15 dní. Lidé si navzájem přejí dlouhý a šťastný život, obdarovávají se penězi a dárky zabalenými v červeném papíře. Červená je totiž barvou štěstí a života a příjemci má zajistit požehnaný rok. Důraz se klade také na úklid domu před začátkem nového roku a ozdobné dekorace. Součástí oslav jsou i tradiční tance ve zvířecích převlecích. Na jídelníčku pak nesmí chybět tradiční pokrm „ťiao-c’“, tedy taštičky plněné masovou nádivkou ze zeleninou.

Masopust, po něm půst. Vítání jara se vrací do měst i na vesnice

Šedesátiletý kalendář je v asijských zemích používán společně s gregoriánským kalendářem. Během šedesáti let se pětkrát opakuje rok zvířete podle pořadí ve zvěrokruhu. Tento dvanáctiletý cyklus se dále kombinuje s pětiletým cyklem, kdy se střídají elementy (kov, voda, dřevo, oheň, země), a s dvouletým cyklem, kdy se střídá kladný a záporný princip jin a jang.

Počátek nového roku je pohyblivý, a nastává o prvním novu po vstupu Slunce do souhvězdí Vodnáře, mezi 21. lednem a 20. únorem gregoriánského kalendáře.

Vznik nejstaršího kalendáře v lidské historii se datuje od roku 2637 či 2636 před naším letopočtem, kdy ho zavedl legendární Žlutý císař (Chuang Ti) jmenováním 12 zvířat jako svých strážců. Podle legendy stál u zrodu kalendáře Buddha, který svolal všechny živočichy, aby se s ním přišli rozloučit, než opustí Zemi. Dostavilo se jich jen 12, za odměnu jim Buddha přisoudil vládu v čase v pořadí, v jakém přišli: krysa (myš), buvol, tygr, králík (zajíc), drak, had, kůň, ovce (koza), opice, kohout (krocan), pes a vepř.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat