Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zastavte příjezd Číňanů. Budou pytlačit, volají ochranáři v Keni

Magazín

  6:25
NAIROBI - Do Keni dorazí více než 5 tisíc čínských dělníků, aby tam pracovali na stavbě železnice z metropole Nairobi do přístavního města Mombasy. Místní ochránci přírody se ale bouří a hlásají, že Číňané představují velké nebezpečí pro populaci divoké zvěře.

Safari v oblasti Kalama je bohaté především na pozorování slonů. Samburu, Keňa. foto: archiv CK Marco Polo

V Číně v posledních letech prudce roste poptávka po slonovině a nosorožčích rozích. Zástupce keňských ochránců přírody Steven Mutoro podle agentury AP uvedl, že organizace monitorující ilegální lov chráněných zvířat vidí přímou souvislost mezi narůstajícím počtem čínských občanů v zemi a počtem upytlačených slonů a nosorožců. Vyzval proto, aby vláda zastavila plánovaný příjezd čínských stavebních dělníků a zaměstnala místo nich domácí obyvatele.

Keňa nedávno podepsala s Čínou dohodu o výstavbě železničního spojení dvou největších měst v zemi v hodnotě asi 3,6 milionu dolarů (asi 74,8 milionu korun). Peking bude údajně financovat až 90 procent nákladů na stavbu, která by měla začít již letos v říjnu.

Poptávka po slonovině a rohovině v poslední době narůstá hlavně v Číně a státech jihovýchodní Asie, kde je prášek z nosorožčích a sloních ozdob součástí tradiční medicíny. Prodává se v lékárnách nebo na internetu a kilogram stojí asi 65.000 dolarů (1,3 milionu Kč). To znamená, že je dražší než zlato, platina či kokain.

Hongkong zabavil slonovinu v hodnotě 1,4 milionu dolarů

Autoři: ,

Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč
Milovníci pořádku pozor! Soutěžíme o vysavače Electrolux 800 v hodnotě 13 699 Kč

Jsou snad už Vánoce? Pro nás v eMimino.cz ano! Značka Electrolux pro tři z vás připravila krásnou nadílku v podobě všestranného vysavače, který...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat