1. dubna 2016 8:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Příliš drahé riziko. Australský národní park bude pokutovat riskující turisty

Turisté se v Praze fotí selfie tyčí neboli selfie monopodem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Turisté se v Praze fotí selfie tyčí neboli selfie monopodem. | foto: MAFRA

SYDNEY Národní park v Austrálii se rozhodl pokutovat návštěvníky, kteří bez ohledu na varování ohrožují vlastní bezpečnost, jen aby získali snímky hodné sociálních sítí. Problémem je proslulá skála Svatební dort v Královském národním parku u Sydney. Bílý skalní útvar obklopuje kovová zábrana, aby na něj lidé nemohli lézt, a nápisy varují, že útvar je nestabilní a může se náhle zřítit. Během Velikonoc se ale opět našla řada nadšenců, kteří si na skále pořídili fotografie.

„Lidi jsou nesmírně lehkomyslní, lehkovážně riskují bez ohledu na bezprostřední nebezpečí,“ řekl Gary Dunnett, regionální manažer národních parků státu Nový Jižní Wales. „Normální, dospělá reakce na podobné varování je: ‚Děkuji za upozornění‘ - a vyhnutí se riziku,“ dodal.

Proto se park podle Dunnetta vůbec poprvé rozhodl uchýlit se k pokutám. Přesná suma zatím nebyla stanovena, ale mohla by dosahovat až 300 australských dolarů (asi 5500 korun).

V loňském roce prudce stoupl počet návštěvníků parku poté, co se na sociálních sítích staly senzací snímky lidí pózujících blízko okraje útvaru. Geologické a statické studie ovšem potvrdily drolení skály, a proto správa parku obehnala Svatební dort plotem s nápisy: „Neriskujte život kvůli fotografii.“

ČTK