Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Princ George si zub vyhynulého žraloka může nechat, oznámilo maltské ministerstvo

Magazín

  20:58
Valletta - Malta nebude žádat po sedmiletém britském princi Georgovi, aby jí vrátil zub obřího prehistorického žraloka, který mu minulý týden daroval britský přírodovědec a dokumentarista David Attenborough. Oznámily to agentury s odvoláním na maltské ministerstvo kultury.

Britský princ George pózuje po křtinách svého mladšího bratra, prince Louise. foto: Reuters

Princ George dostal zub vyhynulého žraloka, Malta ho chce zpět.
Královská rodina spolu s přírodovědcem Davidem Attenboroughem.

Právě ministr kultury José Herrera v pondělí naznačil, že Malta bude po Británii žádat vrácení fosílie. „Některé artefakty důležité pro maltské národní dědictví skončily v zahraničí a měly by se vrátit zpět,“ uvedl Herrera.

Později ministerstvo změnilo názor. „Není naším záměrem v této záležitosti nějak pokračovat,“ řekl listu Times of Malta mluvčí ministra bez dalšího vysvětlení. Maltský premiér Robert Abela se nechal slyšet, že země by se měla vyhnout vyvolávání zbytečných kontroverzí.

Princ George dostal od známého přírodovědce zub vyhynulého žraloka, Malta ho chce zpět

Herrerovo pondělní prohlášení vyvolalo negativní reakce na sociálních sítích. Například Matthew Caruana Galizia, syn před třemi roky zavražděné novinářky Daphne Caruanaové Galiziové, na twitterovém účtu napsal: „Zub megalodona stojí na eBayi 40 eur (přes 1000 korun). Korupce nás stojí miliardy eur. Žádám naši vládu, aby určovala priority. A prosím, hlídejte si, co je důležité.“

Fosílii našel Attenborough v 60. letech během dovolené na Maltě, která až do roku 1964 bývala britskou kolonií. O víkendu ji daroval pravnukovi britské královny Alžběty II. během soukromé projekce jeho nejnovějšího dokumentu A Life On Our Planet (Život na naší planetě).

Darovaný zub patřil prehistorickému žralokovi megalodonovi, jenž žil před miliony let, a podle vědců měřil až 16 metrů. Do dnešní doby se z něj dochovaly pouze zuby či obratle.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat