18. července 2008 11:46 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Princeznu Masako ničí stres

Koláž. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koláž. |

TOKIO Japonský korunní princ Naruhito je od středy na oficiální návštěvě Španělska. Jeho manželce, princezně Masako, nemoc nedovolila, aby se cesty zúčastnila – jako většiny oficiálních akcí za několik posledních let. Poslední cestu s manželem podnikla do Austrálie a na Nový Zéland v roce 2002. Naruhito je však přesvědčen, že jednou bude moci jet na zahraniční cestu opět s manželkou.

Korunní princ před týdnem vyzval veřejnost, aby měla pochopení pro jeho nemocnou ženu. Princezna trpí depresemi, jež mají zřejmě původ v nadměrném stresu, napsal deník Japan Today.

Naruhito, dědic jedné z nejstarších dědičných monarchií, řekl, že Masako se stále léčí a dělá vše pro to, aby se z nemoci zotavila. „Byl bych rád, kdyby veřejnost pochopila, že Masako za pomoci všech lidí ve svém okolí vyvíjí maximální úsilí,“ řekl osmačtyřicetiletý princ na tiskové konferenci v tokijském paláci. „Prosím, buďte k ní laskaví a dlouhodobě,“ dodal.

Život mezi zdmi paláce
Nemoc princezny Masako, která v poslední době jen zřídka opouští císařský palác, je stálým tématem bulvárního tisku i časopisů pro ženy, a to nejen v Japonsku. Všeobecně se má za to, že za její zdravotní problémy může tlak, který je na ni vyvíjen, aby porodila mužského dědice, ale také někdejší nutnost přizpůsobit se palácovému životu v souladu s dlouhou císařskou tradicí. Masako, která bývala zářnou hvězdou diplomacie japonského ministerstva zahraničí, než se v roce 1993 provdala za prince, tak často bývá přirovnávána k zesnulé princezně Dianě.

Masako Owadové bylo dvacet devět let, když se vdávala za prince Naruhita. Měla za sebou studium na Harvardově, tokijské i oxfordské univerzitě a rovněž úspěšnou kariéru diplomatky. Inteligentní a okouzlující Masako, hovořící pěti světovými jazyky, tak byla první moderní ženou s vlastní profesionální dráhou, která vstoupila do císařské rodiny – jak o ní napsal americký magazín Hello!

S nastávajícím manželem se Masako seznámila v roce 1986 na slavnosti k uctění španělské infantky Eleny. Naruhito ji prý musel o ruku požádat celkem třikrát, než jeho nabídku přijala. Později, snad jako by předvídal problémy, které měly přijít, se princezna svěřila, že ji Naruhito přesvědčil slovy jako z pohádky: „Možná, že máš strach a obavy z života v císařském domě. Ale já tě budu ochraňovat po celý život.“

Masako a Naruhito oslavili minulý měsíc 15 let manželství. Ačkoliv se jejich soužití zdálo většinou být šťastným, princezna začala být brzy spojována s tichým vystupováním a posmutnělou náladou spíše než s úlohou moderní revoltující ženy, ve které se zpočátku mnohé Japonky viděly. Snad od ní i očekávaly, že vnese do konzervativních tradic císařské rodiny trochu lidskosti. Dcera nemůže být dědičkou Depresivní stavy, které princeznu čím dál víc postihovaly, byly připisovány stresu spojenému s otázkou následníka trůnu. Roku 1999 prodělala Masako potrat a v roce 2001 porodila dceru Aiko, které však současný zákon neumožňuje zdědit trůn.

Náruživá debata o následnictví a možnosti případně pozměnit zákon, se poněkud zklidnila, když se loni narodil syn Naruhitovu mladšímu bratrovi Akišinovi. Malý princ Hisahito je prvním chlapcem, který se v japonské císařské rodině narodil za 40 let. V současnosti je třetím v pořadí nástupnictví po strýci a otci.

maj, čtk