9. května 2010 10:07, aktualizováno  10:26 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Přineste mamince květinu, dnes je Den matek

Den matek - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Den matek - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Dcery a synové dnes mají šanci květinou nebo malým dárkem poděkovat svým maminkám za jejich starostlivost a péči. Na druhou květnovou neděli totiž připadá Den matek. Na tento den se připravují především květináři. Svátek matek je mezi Čechy velice oblíbený, podle prodejců dárků a květin se dokonce těší větší popularitě než valentýnský svátek zamilovaných.

Svátek matek se podle internetové encyklopedie Wikipedie poprvé slavil v USA na začátku 20. století. Podle některých zdrojů ale má své kořeny již ve starověkém Řecku či v anglické tradici oslav Mateřské neděle ze 16. století.

V Československu se tradice oslav tohoto dne započala díky dceři prvního československého prezidenta Alici Masarykové v období první republiky, po druhé světové válce ale Svátek matek nahradil Mezinárodní den žen. Výjimečně byl připomenut v roce 1968, obnoven byl ale až v roce 1990.

Oslavy Dne matek jsou podle průzkumů veřejného mínění u Čechů oblíbenější než připomínka Mezinárodního dne žen, který připadá na 8. března. Mnozí mají totiž MDŽ spojené s nepříjemnými vzpomínkami na organizované oslavy v době komunismu. V demokratických zemích má podle odpůrců MDŽ dlouhou tradici jen Svátek matek.

Tatínkové slaví v červnu
V posledních letech se několikrát objevil návrh, aby byl Svátek matek v Česku zapsán na seznam významných dnů a naopak z něj vypadlo MDŽ. S tím nesouhlasí zástupkyně českých ženských organizací. Míní, že druhá květnová neděle by měla připomínat nezastupitelnou roli matek, osmý březnový den zase boj za rovnoprávnost žen. Podle aktivistek je v kalendáři místo pro oba ženské svátky. Svůj svátek mají i tatínci, kalendář na ně pamatuje vždy třetí neděli v červnu.

Den otců

Svátek matek se slaví v řadě zemí světa, ovšem často v jinou dobu. Zatímco Argentina na matky pamatuje až druhou říjnovou neděli, již v březnu je oslavuje Egypt a Maroko. V Polsku mají matky svůj svátek 26. května, ve Francii a Švédsku pak poslední neděli v květnu. Druhou neděli v květnu matkám věnuje například i Austrálie, Belgie, Brazílie, Čína, Dánsko, Německo, Finsko, Řecko, Itálie, Japonsko, Kanada, Rakousko či Turecko.

ČTK