30. června 2009 10:56 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Připravte si košíky, lesy se změní v houbařský ráj

hřiby - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy hřiby - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Od opravdových houbařských žní dělí Čechy už jen týden. Alespoň podle vyjádření prezidenta České vědecké společnosti pro mykologii Vladimíra Antonína.

„Díky vlhku půda málo vysychá. Proto můžeme očekávat po oteplení, které meteorologové hlásí na konec týdne, opravdovou houbovou explozi,“ řekl LN Antonín.

Houbám nebude vadit ani další déšť. Jediné co by mohlo houbařům zkazit radost, by byl vítr. Ten ale podle zpráv odborníků bude jen při bouřkách.

„Normální déšť a teplo houbám jen prospěje. Nejlepší čas pro houbaření bude nejspíše v první půli prázdnin. Jaká bude podzimní sezona, to lze těžko předpovědět. Letošní počasí je totiž opravdu divoké,“ říká mykolog.

V lesích nyní rostou prakticky všechny druhy hub, ale v malém množství. Podle Jaroslava Landy z České mykologické společnosti teď rostou houby hřibovité, holubinky, ryzce, muchomůrky, a dokonce i druhy podzimní, například pavučince. Vlhké počasí napomáhá i houbám, které rostou v trávě. Lidé tak mohou nalézt třeba špičku obecnou, která je ale velmi malá.