Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

'Přísahejme na vlastní!'. Sochař, jehož díla jsou i ve Vatikánu, může fakultě zhotovit žezlo

Vzdělávání

  6:44
PRAHA - Studenti Fakulty sociálních věd (FSV) Univerzity Karlovy nejspíš netuší, že při imatrikulacích a promocích už více než čtvrt století přísahají na vypůjčené žezlo. To se rozhodli změnit pedagogové instituce, kteří iniciovali sbírku, do níž mohou lidé výměnou za různé odměny přispívat. Zhotovení fakultní insignie se zhostí akademický sochař Otmar Oliva, jehož díla jsou ke spatření i ve Vatikánu.

Insignie lékařské fakulty Univerzity Karlovy. foto: úkáčko.cz

Iniciátorem a tvůrcem projektu na webových stránkách HitHit je pedagog Václav Moravec a tři děkani FSV UK. Na zhmotnění návrhu nového žezla proběhne pod heslem ‚Přísahejme na vlastní!‘ na portálu sbírka formou hromadného financování.

Přispěvatelé mají šanci finančně podpořit projekt, který se však uskuteční pouze pokud se nasbírá celá cílová částka v časovém limitu 45 dní. Výměnou za finanční dar získají mecenáši nejrůznější dary od triček, hrnečků, vstupenek na slavnostní akt předání nové insignie až přes vyrytí jména na tabuli cti nebo odlitek žezla. Projekt pražské fakulty zatím podpořilo téměř 300 lidí částkou více než 380 tisíc korun. Tím se vybraly již dvě třetiny potřebné finanční částky.

Děkan Jakub Končelík rozebírá se sochařem Olivou podobu žezla fakulty.
Sochař Otmar Oliva.

Sbírka by mohla umožnit dovést do úspěšného konce projekt vzniku insignií, který před více než dvaceti lety ohlásil bývalý děkan prof. Miloslav Petrusek. Projekt podporuje i současný děkan FSV UK Jakub Končelík, tak i emeritní děkani a další profesoři.

Fakulta oslovila ke spolupráci akademického sochaře Otmara Olivu, kterého již dávno předtím oslovil původní iniciátor Petrusek, ale nikdy k ní nedošlo. „On znal moje díla a věděl, že bych to rád udělal. Ale pak z toho prostě sešlo. Údajně tehdy nebyl schválen ideový záměr,“ uvedl sochař. Tvorba mistra je známá nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jeho díla zdobí kapli Jana Pavla II. ve Vatikánu či chrám Panny Marie Matky církve v Mariboru. Zhotovit insignie by pro něj také nebylo premiérou, jednu takovou vytvořil fakultě brněnské JAMU.

Vzhledem k absenci žezla si musí fakulta každý rok půjčovat insignii nedaleké Filozofické fakulty. FSV proto v roce 2014 vyhlásila soutěž na návrhy žezla pro členy akademické obce, do níž bylo přihlášeno celkem 96 návrhů.

Zvítězil design s názvem Společnost jako na dlani od Martina Potůčka. Jeho návrhem je zeměkoule držená v dlani. Prsty, které zeměkouli obepínají, symbolizují pět oborů vyučovaných na fakultě, jejímž studentům díky oborové spolupráci nabídla pohled na lidskou společnost, symbolicky „jako na dlani“. Právě tento návrh si získal sympatie výběrové komise. Pokud se povede vybrat kýžených 600 tisíc korun, žezlo by pak podle slov sochaře Olivy mohlo být zhotovené už začátkem příštího roku.

Sbírka probíhá ve dnech 4. 4. až 19. 5. 2017 na portálu HitHit.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat