Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proč Řekové nemyslí na zítřek a jak to končí

Magazín

  13:57
PRAHA - Nikdy neříkejte Řekovi slovo zítra či budoucnost. Okamžitě se chytí za hlavu a začne naříkat. Vzápětí na vás mrkne a odpoví: „Do zítřka času dost. Dnes je přece dnes.“

Nikdy neříkejte Řekovi slovo zítra či budoucnost.

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že jsem ještě v Řecku za deset let, co tady žiji, nepotkala Řeka, který by něco plánoval či se jen tak zabýval svou budoucností.


Snad je to pověrčivostí, že se něco zlého stane a jeho plány se pokazí. Nevím. Možná je to tím, že se nechávají vést vírou, že jim Bůh ve všem pomůže. Nebo jim prostě stačí být a být šťastný - což, jak všichni víme, se obejde bez velkého přemýšlení.

Co si ještě můžete přečíst ve středečním Relaxu.

Vaření jsou kouzla a čáry
Řecko letos žije divadlem
Slovní řetěz: od slova ke slovu


Dalším vysvětlením pro jejich spoléhání se na osud může být také stále ještě přetrvávající víra v sudičky, takzvané mires, které je provázejí od dávné historie a mají za úkol předurčit životní dráhu člověka. Proto, když se narodí dítě, přichystají na první noc různé laskominy. Je to občerstvení pro sudičky, aby se zdržely u novorozeněte co nejdéle a připravily mu tak co nejlepší osud.

Odpočívat? Až na onom světě...
Příznaky pověrčivosti jsou tu ostatně vidět na každém kroku. Ráno, když jedu do práce autobusem, se všichni pasažéři při každém míjení kostela křižují. Neprosí ale o větší výplatu nebo výhru v loterii. Děkují, že se ráno probudili, zdraví a spokojení. Nepřijde mi to zvláštní, spíš uklidňující. Je to takové připomenutí, že stojí za to těšit se ze života, ať je, jaký je.
Témata: Řecko

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...