Středa 30. září 2020svátek má Jeroným, Ráchel 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Proč vám už brzy bude chybět šálek slavného čaje dárdžiling?

Dárdžiling | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dárdžiling | foto: Shutterstock

DILLÍ Jste-li znalcem čaje, máme pro vás špatnou zprávu: ranní šálek dárdžilingu už si brzy možná nedopřejete. Proslavené „šampaňské mezi čaji“ se pěstuje v 87 zahradách v podhůří Himálaje, v Dárdžilingu v indickém státě Bangla, dříve Západní Bengálsko. Některé z keřů jsou staré až 150 let, poznamenává zpravodajský server BBC.

Polovina z roční produkce více než osmi milionů kilogramů tohoto čaje se vyváží, především do Británie, Evropy a Japonska. Přitom 60 procent produkce má certifikát ekologického zemědělství. Dárdžiling patří k nejdražším čajům na světě, kilogram může stát až 850 dolarů (téměř 19 tisíc korun).

V posledních dvou měsících v provincii panují nepokoje a stávky etnických Gurkhů na podporu tamní strany požadující vyčlenění gurkhských měst a vesnic z Bangly a vytvoření samostatného svazového státu. Práci na čajových plantážích přerušilo na 100 tisíc dělníků.

Na produkci čaje to mělo tvrdý dopad. Do června se stihla sklidit jen třetina úrody a pokud problémy přetrvají, ztráty pěstitelů se mohou vyšplhat až ke 40 milionům dolarů.

Tamní sdružení pěstitelů čaje krizi označilo za jednu z nejhorších. Pěstitelé nemají co nabídnout a museli zrušit objednávky. Milovníkům dárdžilingu hrozí, že se budou muset přeorientovat na jiný typ čaje.

Zavírání plantáží nemohlo přijít v horší dobu. Sklizeň v Dárdžilingu trvá více než sedm měsíců, zhruba od března do října, a je rozdělena do čtyř období. Stávky vypukly uprostřed druhé, letní sezony, která se na ročních prodejích podílí 40 procenty. V této době čaj dostává svou jedinečnou muškátovou příchuť. Separatisté sice život v provincii komplikují už od 80. let, ale v minulosti obvykle stávkovali v období klidu, mezi sklizněmi.

Nedostatek čaje začíná dopadat na spotřebitele. Z obchodů v Indii už rychle mizí a japonské supermarkety hlásí, že zásoby jim dojdou zhruba v listopadu. Také v Německu se stává vzácným zbožím.

I kdyby se ale dělníci vrátili na plantáže, potrvá déle než měsíc, než bude možné zahájit sklizeň. Plantáže leží ladem už měsíce, jsou zarostlé plevelem a čajovníky nekontrolovaně rostou. Než začnou sklízet lístky, musejí dělníci plantáže vyčistit a keře prořezat.

Dárdžiling bude tedy zřejmě nějaký čas vycházet v „omezeném nákladu“ a milovníci tohoto čaje se prozatím musejí naučit žít bez něho, uzavírá server BBC.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....