26. července 2011 18:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Prodává město za méně než stojí byt v New Yorku

Vůz v národním parku Badlands. Městečko Scenic se nachází nedaleko parku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vůz v národním parku Badlands. Městečko Scenic se nachází nedaleko parku. | foto: Shutterstock

NEW YORK Zájemci si nyní ve Spojených státech mohou koupit celé městečko za nižší cenu, než na jakou by je přišel byt v New Yorku.

Jde o město Scenic v americkém státě Jižní Dakota nacházející se nedaleko národního parku Badlands. Většina ho již léta patří Twile Merrilové, která se jej nyní rozhodla prodat, uvedl místní list Rapid City Journal.

Městečko kdysi pulzovalo životem, nyní mu ale hrozí, že se stane dalším "městem duchů" amerického Západu. Majitelka za ně chce 799.000 dolarů (zhruba 13,5 milionu korun). Průměrný byt na newyorském Manhattanu pro srovnání stojí kolem 1,4 milionu dolarů.

Městečko Scenic v Jižní Dakotě je na prodej

"O obchody a půdu se tu vždycky starala naše rodina, teď je ale čas, aby se toho ujal někdo jiný a oživil to tu," říká dcera majitelky LeeAnn Keesterová. Dodala, že s matkou, jejíž zdraví není nejlepší, je nyní na celé městečko sama, a že už tak péči o něj nezvládají.

Za tři miliony dolarů ho nikdo koupit nechtěl
Scenic vznikl na počátku 20. století jako zastávka u železnice. Kdysi tu byla funkční banka, obchod s potravinami, kostel, školy či hotel. Za velké hospodářské krize ve 30. letech se ale městečku přestalo dařit a jeden podnik za druhým postupně zavíral.

Na prodej je nyní zhruba 19 hektarů půdy. Z toho asi čtvrtinu zabírá samotné městečko, zbytek jsou přilehlé pozemky. Případný kupec mimo jiné získá muzeum, licenci na provozování poštovní stanice, dva obytné domy a dvě vězení. Otázkou je, zda někdo projeví zájem. Majitelka již musela hodně slevit z původně požadovaných tří milionů dolarů.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz