Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prohlédněte si, jak na ČVUT kvůli školce ženy nafotily kalendář

Magazín

  12:30
PRAHA - Ztepilé Amazonky. I tak mohou vypadat vysokoškolské pedagožky. Rozhodly se totiž nafotit kalendář, aby podpořily vznik mateřské školky pro děti zaměstnanců a studentů Českého vysokého učení technického.

Pedagožky ČVUT nafotily kalendář foto: ČVUT

Nápad vytvořit Univerzitní mateřskou školku Lvíčata ČVUT vznikl kvůli přeplněnosti těchto zařízení v pražských Dejvicích, kde univerzita sídlí. Průzkum, který si nechala škola vypracovat, potvrdil, že zájem o univerzitní školku je obrovský. Peníze ale chybí. "Žádost o příspěvek vedení školy schválilo, přesto ale není peněz na výstavbu školky dost. Proto jsme se nechali inspirovat ženami z Vyžlovky," vysvětluje okolnosti vzniku kalendáře produkční akce Alexandra Hroncová.


Produkční narážela na nápad žen ze středočeské Vyžlovky, které nafotily kalendář aktů, aby si za získané peníze nechaly postavit dětské hřiště. "Vzhledem k tomu, že náš kalendář fotily vysokoškolské pracovnice a jde o výstavbu mateřské školky, do odhalených fotografií jsme nešly," řekla Hroncová.

V kalendáři ČVUT se 12 vysokoškolských pedagožek z různých fakult university proměnilo v divoké Amazonky. "Každý vizuál se pojí s prací vědkyně," upozorňuje Hroncová. Amazonka měsíce dubna, ve skutečnosti Marie Gallová, je zachycená, jak kreslí do písku. Oborem Gallové je totiž geodézie. Gabriela Thompson jako březnová Amazonka zase jásá, jak dala dohromady všechny části a desku sestavila. Thompson pracuje na Fakultě architektury.

S nápadem k
oncipovat kalendář jako pohádku přišel Vladimír Strejček z ateliéru Drawetc., který se na vizualizaci podílel. " Za osmero horami a osmero řekami v zemi jménem Scientie žil kmen udatných badatelek a vynálezkyň," začíná pohádka v kalendáři.


Nyní se dokončuje stavební projekt a projekt interiéru školky. Fungovat by měla začít na podzim roku 2010. Zařízení zhruba pro 50 dětí předškolního věku bude stát v přízemí Masarykovy koleje v prostorách universitního kampusu v Dejvicích. "Podle průzkumu, který jsme si nechali udělat, by už teď bylo ve školece na dvě stě dětí," upozorňuje Hroncová. Vysvětluje to současným babyboomem. "Vědkyně si nemůžou dovolit vypadnout na tři roky z branže. Navíc přibývá i studentů, kteří chtějí už při studiu založit rodinu," řekla Hroncová. Nebojí se proto, že by školka nenašla uplatnění.

Zájem o kalendář je podle Hroncové veliký. Výtěžek z prodeje poputuje na zvláštní bankovní účet zřízený právě pro výstavbu školky.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat