Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Prohlédněte si, jak na ČVUT kvůli školce ženy nafotily kalendář

Pedagožky ČVUT nafotily kalendář | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pedagožky ČVUT nafotily kalendář | foto: ČVUT

PRAHA Ztepilé Amazonky. I tak mohou vypadat vysokoškolské pedagožky. Rozhodly se totiž nafotit kalendář, aby podpořily vznik mateřské školky pro děti zaměstnanců a studentů Českého vysokého učení technického.

Nápad vytvořit Univerzitní mateřskou školku Lvíčata ČVUT vznikl kvůli přeplněnosti těchto zařízení v pražských Dejvicích, kde univerzita sídlí. Průzkum, který si nechala škola vypracovat, potvrdil, že zájem o univerzitní školku je obrovský. Peníze ale chybí. "Žádost o příspěvek vedení školy schválilo, přesto ale není peněz na výstavbu školky dost. Proto jsme se nechali inspirovat ženami z Vyžlovky," vysvětluje okolnosti vzniku kalendáře produkční akce Alexandra Hroncová.


Produkční narážela na nápad žen ze středočeské Vyžlovky, které nafotily kalendář aktů, aby si za získané peníze nechaly postavit dětské hřiště. "Vzhledem k tomu, že náš kalendář fotily vysokoškolské pracovnice a jde o výstavbu mateřské školky, do odhalených fotografií jsme nešly," řekla Hroncová.

V kalendáři ČVUT se 12 vysokoškolských pedagožek z různých fakult university proměnilo v divoké Amazonky. "Každý vizuál se pojí s prací vědkyně," upozorňuje Hroncová. Amazonka měsíce dubna, ve skutečnosti Marie Gallová, je zachycená, jak kreslí do písku. Oborem Gallové je totiž geodézie. Gabriela Thompson jako březnová Amazonka zase jásá, jak dala dohromady všechny části a desku sestavila. Thompson pracuje na Fakultě architektury.

S nápadem k
oncipovat kalendář jako pohádku přišel Vladimír Strejček z ateliéru Drawetc., který se na vizualizaci podílel. " Za osmero horami a osmero řekami v zemi jménem Scientie žil kmen udatných badatelek a vynálezkyň," začíná pohádka v kalendáři.


Nyní se dokončuje stavební projekt a projekt interiéru školky. Fungovat by měla začít na podzim roku 2010. Zařízení zhruba pro 50 dětí předškolního věku bude stát v přízemí Masarykovy koleje v prostorách universitního kampusu v Dejvicích. "Podle průzkumu, který jsme si nechali udělat, by už teď bylo ve školece na dvě stě dětí," upozorňuje Hroncová. Vysvětluje to současným babyboomem. "Vědkyně si nemůžou dovolit vypadnout na tři roky z branže. Navíc přibývá i studentů, kteří chtějí už při studiu založit rodinu," řekla Hroncová. Nebojí se proto, že by školka nenašla uplatnění.

Zájem o kalendář je podle Hroncové veliký. Výtěžek z prodeje poputuje na zvláštní bankovní účet zřízený právě pro výstavbu školky.

Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...