25. srpna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Středobodem naší vesnice je kaplička

Projekt Think Big: Opravená kaplička v Kalné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt Think Big: Opravená kaplička v Kalné | foto: Zdenka Kunčická

VLAŠIMSKO Moje rodina pochází z vesničky Kalná na Vlašimsku, která má 41 obyvatel. Jezdím tam moc ráda, cítím se tam skoro jako doma. Chtěla jsem s kamarády něco podniknout pro Kalnou. A tak jsme se pustili do rekonstrukce kapličky na návsi, kde se všichni scházíme, vypráví Magdalena Prošková.

Mladí lidé si často stěžují, že se u nich na vsi nic zajímavého neděje. V Kalné je to přesně naopak. Občanské sdružení Kalňáci založila generace Magdiných rodičů. Od roku 1997 organizují výlety po okolí, výlovy kalnického rybníka nebo setkání u kapličky.

Právě kaplička je středobodem obce, kde se místní rádi setkávají. Magda a její přátelé se rozhodli, že převezmou pomyslnou štafetu svých rodičů. Přihlásili se do programu Think Big a získali podporu od Nadace O2 na obnovu kapličky. Nebyla nijak zanedbaná, ale i tak už si zasloužila nový kabát.

„Na začátku jsme vůbec netušili, co všechno taková oprava obnáší. Povolení od obce i od památkářů jsme získali celkem snadno. Všichni nám vycházeli vstříc, ale horší to bylo, když došlo na fyzickou práci na stavbě. Nikdo z nás nemá zkušenosti s tak náročnou rekonstrukcí.

Pomáhali nám místní se vším, co bylo potřeba, ale leckdy jsme se dostali do svízelné situace. Kaplička totiž neměla pořádné základy, a navíc zdi byly podmáčené. Psala jsem o našich zážitcích a pokusech blog. Na jeden můj text, kde jsem líčila naše trampoty s odvodněním, se ozval majitel sanační firmy. Líbilo se mu naše nadšení, a proto nám věnoval speciální fólii, která zabraňuje vlhnutí zdi,“ říká jedenadvacetiletá Magda.

Na rekonstrukci pracovali Magda a její kamarádi pět měsíců. Většinou přijížděli z Prahy na víkend, někteří místní se zapojili i ve všední den, po práci. Díky vzájemné pomoci se podařilo kapličku obnovit a znovu prokoukla. Do daleka svítí nejen bíle natřená fasáda, ale také nová střecha. Slavnostní otevření a znovuvysvěcení kapličky se konalo minulý víkend. Starostka obce předala zástupcům občanského sdružení ocenění za příspěvek k blahobytu obce. „Potěšilo mě, že nám fandilo tolik lidí. Přijelo přes sto příznivců Kalňáků. Jsem ráda, že jsme se do obnovy pustili, však se to dalo zvládnout hlavně díky tomu, že naše vesnice drží při sobě.“

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz