Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Proměny Air Force One v čase. Prohlédněte si speciální letouny prezidentů USA

První prezidentský letoun, ve kterém se prezident skutečně svezl, byl upravený... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První prezidentský letoun, ve kterém se prezident skutečně svezl, byl upravený... | foto: U.S. Air ForceLidovky.cz

Myšlenka na vytvoření speciálního letounu pro přepravu amerického prezidenta vznikla v roce 1943 během druhé světové války. Název „Air Force One“ může používat jakýkoliv letoun, který nese na palubě prezidenta Spojených států. Podívejte se jak se letadla prezidenta USA měnila v čase.

Termín se obecně používá pro speciálně upravené a vybavené letouny, která jsou využívána k přepravě americké hlavy státu. Bezpečnostní výbavení pro tato letadla jsou mimo jiné důvodem jejich vysoké ceny. Cena nové letky dvou letadel se v současnosti vyšplhala podle odhadů agentury Reuters k třem miliardám dolarů (75 miliard korun).

Úplně první stroj pořízený jako prezidentský letoun byla létající loď Douglas Dolphin. Ve službě byla od roku 1933 do 1939. Prezidenta však za tu dobu nejspíš nikdy nepřevážela.

První stroj pořízený jako prezidentský letoun byla létající loď Douglas...

První prezidentský letoun, ve kterém se prezident skutečně svezl, byl upravený Douglas C-54 Skymaster přezdívaný „Sacred cow“, svatá kráva.Prvním americkým prezidentem, který skutečně používal speciálně upravený prezidentský letoun byl Fraklin Delano Roosevelt. Letounem C-54 Skymaster letěl Roosevelt na Jaltskou konferenci.

První prezidentský letoun, ve kterém se prezident skutečně svezl, byl upravený...

Za vlády prezidenta Harryho S. Trumana byl nadále používaný Skymaster a na jeho palubě Truman podepsal Zákon o národní obraně, čímž vznikla U.S. Air Force. Truman následně vyměnil C-54 za nový typ letounu, kterým byl VC-118 Independence, pojmenovaná podle rodného města prezidenta Trumana.

Dalším prezidentským speciálem byl VC-118 Idependence, upravený C-118...

Jednalo se o speciálně upravený C-118 Liftmaster, který sám byl armádní verze Douglasu DC-6. Tento stroj byl první, který byl zvenčí jednoznačně rozpoznatelný - potiskem orla bělohlavého a nápisem „The Independence“.

Kokpit VC-118 Independence.

Kokpit VC-118 Independence.

Další změnou pro Air Force One znamenal nástup prezidenta Dwighta D. Eisenhowera. Během jeho administrativy byl poprvé použit volací signál „Air Force One“. Stalo se tak v důsledku chyby, která zavinila, že dva letouny měly stejné pojmenování „Air Force 8610“. Od tohoto momentu až do současnosti se letoun přepravující prezidenta USA vždy ohlašuje jako Air Force One.

Prezidenta Eisenhowera již vozily dva Lockheedy C-121 Constellation.

Prezidenta Eisenhowera, bývalého generála armády Spojených států amerických, přepravovaly dva Lockheedy C-121 Constellation.

Pohled do kokpitu prezidentské Constellation.

Pohled do kokpitu prezidentské Constellation.

Ještě během vlády prezidenta Eisenhowera, v roce 1958, byly do prezidentské letky přiřazeny letouny od společnosti Boeing. Ta vyrábí prezidentovy letouny do současnosti.

V roce 1958 do prezidentské flotily přibyl první Boeing, upravený model 707. Na...

Za vlády prezidenta Johna F. Kennedyho byl Boeing, respektive jeho upravený model 707, používán pravidelně. Na jeho palubě později složil přísahu prezident Lyndon Johnson poté, byl John Kennedy zastřelen v Dallasu.

Prezidentská 707 je posledním přírustkem v americkém National Air Force Museum....

Letadlo Boeing 707 SAM 26000 je v současnosti v americkém National Air Force Museum. Bylo používáno v letech 1962 - 1998 a na jeho palubě cestovalo celkem osm prezidentů Spojených států amerických. Od roku 1972 byl však již jen záložním strojem.

Kokpit prezidentského Boeing 707, vystaveného v americkém National Air Force...

Kokpit prezidentského Boeing 707 SAM 26000.

V roce 1972 totiž prezident Richard Nixon začal používat jako hlavní letoun nový Boeing 707 SAM 27000. Přestal být používán na začátku devadesátých let. Jeho poslední let se uskutečnil roku 2001, kdy v něm letěl jako poslední prezident George W. Bush.

Prezidentský speciál Air Force One Boeing 707 SAM 27000. Prvním prezidentem,...

Po letounu Boeing SAM 27000 přešli od roku 1990 prezidenti Spojených států amerických na novou verzi letadel společnosti Boeing 747 SAM 28000.

Boeing 747 SAM 28000. Ten používali prezidenti Bill Clinton i George W. Bush.

Poslední verzi speciálního letounu uzpůsobeného pro americkou hlavu státu používá prezident Barrack Obama. Jedná se opět o Boeing 747, tentokrát však o novější variantu SAM 29000. Za jeho vlády však bylo schváleno vyrobení nových modelů pro prezidentskou letku. Hodnota zakázky pro Boeing je v současnosti kritizována budoucím prezidentem Trumpem.

Prezident Obama a první dáma společně nastupují do prezidentského speciálu Air...
,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!