9. listopadu 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Proroctví konce světa mu nevyšlo, jde do důchodu

Harold Camping předpovídal konec světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harold Camping předpovídal konec světa. | foto: ČTK

Devadesátiletý americký kazatel Harold Camping, který opakovaně prorokoval konec světa, se svým příznivcům omluvil za chybné předpovědi a oznámil svůj odchod do důchodu.

Informoval o tom internetový server The Huffington Post. Bývalý stavební inženýr Camping, který řadu let vedl síť křesťanských stanic Family Radio, apokalypsu předpověděl již třikrát: na září 1994, letošní 21. květen a posléze 21. říjen. Poté, co se nenaplnilo ani poslední z těchto proroctví, se prý Camping cítí zklamaný. Nemůže prý také nadále vést síť svých stanic ani své příznivce.

Camping, který tvrdil, že termíny konce světa vypočetl díky tomu, že rozluštil biblický kód, své posluchače ve zprávě zveřejněné na internetu vyzval, aby nadále věřili v boha, modlili se a byli velmi trpěliví, pokud jde o konec světa.

Harold Camping tvrdí, že konec světa bude 21. října.

Harold Camping tvrdil, že konec světa bude 21. října.Campingova síť Family Radio, která vysílá ve 30 jazycích a jen v USA zahrnuje kolem 150 rozhlasových stanic, letos v týdnech před 21. květnem napnula všechny síly, aby šířila apokalyptické poselství svého šéfa. Pronajala si například přes 5000 billboardů ve Spojených státech i v zahraničí a distribuovala také více než dva miliony letáků.

Kontroverzní duchovní tehdy řekl, že nedokáže odhadnout, kolik peněz rozsáhlá kampaň stála, ani jakou částkou na ní přispěli dárci. Podle agentury AP Campingova nezisková organizace obdržela jen za rok 2009 dary ve výši 18,3 milionu dolarů (319 milionů korun). Někteří z příznivců
svérázného duchovního prý organizaci věnovali veškerý svůj majetek.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz