Čtvrtek 21. ledna 2021svátek má Běla -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Prostituce a drogy vynášejí Nizozemsku stejně jako prodej chleba

Videokampaň, která upozorňuje na obchod s ženami, se odehrává za okny jednoho z veřejných domů v Amsterodamu v ulici Red Light District. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Videokampaň, která upozorňuje na obchod s ženami, se odehrává za okny jednoho z veřejných domů v Amsterodamu v ulici Red Light District. | foto: YouTube

AMSTERODAM Prostituce a prodej drog přinášejí nizozemské ekonomice ročně sumu 2,5 miliardy eur (zhruba 69 miliard korun), což představuje 0,4 procenta jejího výkonu.

Je to srovnatelné s částkou, která se v zemi za rok utratí za chléb, a mírně převyšuje nizozemskou spotřebu sýrů. Vyplývá to z dnešní zprávy nizozemského statistického úřadu, který úpravami výpočtu hrubého domácího produktu (HDP) reaguje stejně jako ostatní evropské země na směrnice Evropské unie.

Zhruba polovina produkce odvětví prostituce a drog se spotřebovává na domácím území, zejména v takzvaných coffee shopech a ve "čtvrtích červených luceren". Zbytek jde na vývoz, což se týká primárně drog, uvedl úřad podle agentury Reuters.

Evropské země nyní aplikují nová pravidla pro měření HDP. Ta mimo jiné vyžadují, aby údaje obsahovaly odhady příjmů z prostituce a prodeje drog.

Britský statistický úřad v květnu odhadl, že zahrnutí drog a prostituce zvýší HDP země o téměř jedno procento. Po všech požadovaných změnách, zejména kapitalizaci výdajů na výzkum a vývoj nebo vojenských výdajů, bude HDP proti dosud naměřené úrovni vyšší o 4-5 procent. Podobné zvýšení HDP po všech změnách odhadl minulý týden i Český statistický úřad.

Francie už sdělila, že ke svým výpočtům HDP odhady příjmů z drog ani nelegální prostituce přidávat nebude. Tamní statistický úřad to odůvodnil tím, že takovéto transakce nejsou vždy založeny na souhlasu obou stran.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!