Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Proti jarní únavě pomůže slunce a správný pitný režim

Magazín

  12:04
PRAHA - Jarní únava trápí až tři čtvrtiny lidí. Fyzioterapeutka Jaroslava Povová to vysvětluje tím, že lidské tělo je po dlouhé zimě zaneseno jedovatým toxickým odpadem, který narušuje informační pole mezi jednotlivými orgány a buňkami. Tím se blokuje tok životní energie, důsledkem je velká únava, vyčerpání, případně otoky končetin.
Únava - ilustrační foto

Únava - ilustrační foto foto: Shutterstock

Zásoby slunečního svitu a energie, které člověk nashromáždil v létě, během zimy dojdou. Kritický propad je na počátku jara. Zásoby slunečního svitu si podle Povové každý může doplnit sám, když bude chodit často ven, nejlépe do jarní přírody zalité sluncem.

"V zásadě nejvýznamnější věcí, kterou můžete sami v boji s jarní únavou ovlivnit, je pitný režim. Vždyť ani pračka nevypere špinavé prádlo bez vody," přiblížila očistný postup Povová na portálu lekari-online.cz.

Pokud má člověk dlouhodobě nedostatek tekutin, tělo přejde do úsporného režimu. Správný pitný režim se dá vypočítat - když člověk vydělí svoji váhu číslem 25, dojde k počtu litrů, které má vypít.

Balená voda už neletí

Samozřejmě s ohledem na věk a zdravotní stav. Povová zdůraznila, že pít se má pravidelně v menších dávkách celý den, ne až ve chvíli, kdy se dostaví pocit žízně. To už je tělo silně odvodněno.

Dalším významným krokem v boji s jarní únavou je odkyselení těla. "Pokud převládají v organismu kyseliny, tělo se brání tím, že zadržuje vodu. Z toho vznikají otoky, pocit nafouknutí a odulosti, zpomaluje se metabolismus," vysvětlila Povová.

K odkyselení těla pomůže úprava jídelníčku a minerální vody, je ale potřeba postup probrat s odborníky.

Tělo se zbavuje zplodin prostřednictvím lymfatického systému, který je vlastně odpadním potrubím těla. Specialisté v oboru lymfologie umějí ruční lymfatickou masáží rozproudit tuto čističku v lidském těle. Další možností je přístrojová lymfodrenáž, ale jen v případě, že ji provádí odborník.

Autoři: ,
Témata: pitný režim

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat