Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Proti jarní únavě pomůže slunce a správný pitný režim

Únava - ilustrační foto

Únava - ilustrační foto foto: Shutterstock

PRAHA - Jarní únava trápí až tři čtvrtiny lidí. Fyzioterapeutka Jaroslava Povová to vysvětluje tím, že lidské tělo je po dlouhé zimě zaneseno jedovatým toxickým odpadem, který narušuje informační pole mezi jednotlivými orgány a buňkami. Tím se blokuje tok životní energie, důsledkem je velká únava, vyčerpání, případně otoky končetin.
  12:04

Zásoby slunečního svitu a energie, které člověk nashromáždil v létě, během zimy dojdou. Kritický propad je na počátku jara. Zásoby slunečního svitu si podle Povové každý může doplnit sám, když bude chodit často ven, nejlépe do jarní přírody zalité sluncem.

"V zásadě nejvýznamnější věcí, kterou můžete sami v boji s jarní únavou ovlivnit, je pitný režim. Vždyť ani pračka nevypere špinavé prádlo bez vody," přiblížila očistný postup Povová na portálu lekari-online.cz.

Pokud má člověk dlouhodobě nedostatek tekutin, tělo přejde do úsporného režimu. Správný pitný režim se dá vypočítat - když člověk vydělí svoji váhu číslem 25, dojde k počtu litrů, které má vypít.

Balená voda už neletí

Samozřejmě s ohledem na věk a zdravotní stav. Povová zdůraznila, že pít se má pravidelně v menších dávkách celý den, ne až ve chvíli, kdy se dostaví pocit žízně. To už je tělo silně odvodněno.

Dalším významným krokem v boji s jarní únavou je odkyselení těla. "Pokud převládají v organismu kyseliny, tělo se brání tím, že zadržuje vodu. Z toho vznikají otoky, pocit nafouknutí a odulosti, zpomaluje se metabolismus," vysvětlila Povová.

K odkyselení těla pomůže úprava jídelníčku a minerální vody, je ale potřeba postup probrat s odborníky.

Tělo se zbavuje zplodin prostřednictvím lymfatického systému, který je vlastně odpadním potrubím těla. Specialisté v oboru lymfologie umějí ruční lymfatickou masáží rozproudit tuto čističku v lidském těle. Další možností je přístrojová lymfodrenáž, ale jen v případě, že ji provádí odborník.

Autoři: ,
Témata: pitný režim

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!