Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Expozice studené války. Brněnský protiatomový kryt se otevře veřejnosti

Protiatomový kryt. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protiatomový kryt. | foto: Libor Teplý

BRNO Protiatomový kryt pod brněnským Špilberkem by měl být po nutných opravách zpřístupněn veřejnosti. V prostoru má vzniknout například expozice studené války a komunismu v Československu. Kryt je ale ve výrazně horším stavu, než se očekávalo, zatím se v něm proto prohlídky konají jen ojediněle.

Zastupitelé Jihomoravského kraje schválili dotaci 800 000 korun, kterou obecně prospěšná společnost Americký fond využije na udržovací práce.

„Chceme pomoct zpřístupnění krytu a učinit z něj prostor pro výstavy, kulturní akce a semináře,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Fond peníze použije na opravu elektroinstalace, výměnu vstupních dveří do objektu s bezpečnostními prvky, úpravu podlah, opravu vzduchotechniky a na rekonstrukci původního zázemí civilní obrany.

Protiatomový kryt

Kryt do skály pod Špilberkem vystřílela dynamitem německá správa během druhé světové války. Sloužil jako úkryt před bombardováním Brna a po válce krátce jako velkoobchod vínem firmy Löwy a Šmíd. V roce 1959 z něj vznikl supertajný velitelský bunkr pro klíčové pracovníky města a kraje pro případ atomové války.

Kryt je v majetku města a je součástí Integrovaného záchranného systému Jihomoravského kraje. V minulosti sloužil pro případ atomové války. „Budeme spolupracovat s krajskými školami, muzei a dalšími institucemi, aby měl dříve utajovaný kryt co nejširší spektrum využití,“ řekl Hašek. Kraj uzavřel s Americkým fondem, který má kryt v pětileté výpůjčce, memorandum o spolupráci.

Americký fond převzal kryt s označením 10-Z v lednu a zavázal se připravit v něm expozici. Objevila se ale řada technických problémů, které úplné zpřístupnění znemožňují. Zjistilo se, že elektroinstalace je za hranicí životnosti a některé bezpečnostní prvky zcela chybějí. Dalším problémem je, že původní nouzový výstup na Špilberk z roku 1959 nesplňuje současná bezpečnostní kritéria, a proto bude muset být před plným zpřístupněním přebudovaný.

Protiatomový kryt pod brněnským Špilberkem.
Protiatomový kryt pod brněnským Špilberkem.

Fond už investoval do městského objektu milion korun na nezbytné úpravy, především na vybudování chybějícího sociálního zařízení. Neobejde se však bez podpory kraje a města. Další investice se odhadují na několik milionů. Na projektu fond spolupracuje s brněnskými kulturními institucemi, s Vojenským historickým ústavem či Ústavem pro studium totalitních režimů ČR nebo společností Post Bellum.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK-NÁSTUPNÍ BONUS 20.000 KČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 38 000 Kč