Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Prudce narostl počet sebevražd ve filmech

Sebevražda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sebevražda. | foto: Shutterstock

LOS ANGELES Počet sebevražd názorně zachycených ve filmech se v letech 1950 až 2006 postupně ztrojnásobil. Uvádí se to v analýze, kterou provedl ústav Annenberg Public Policy Center při Pensylvánské univerzitě.

Výzkum se soustředil na 30 nejvíce vydělávajících filmů v USA v každém roce od roku 1950 do roku 2006. V 855 snímcích z této doby byla nějakým způsobem zachycena sebevražda.

Špatně hodnocená přístupnost
Vedoucí studie Patrick E. Jamieson upozornil, že sebevraždy jsou neskrývaně znázorněny jak ve filmech s ratingem R (nepřístupných mládeži do 17 let bez doprovodu dospělé osoby), tak ve snímcích s ratingem PG-13 (u nichž se důrazně doporučuje, aby na ně děti mladší 13 let doprovázeli rodiče).

"Víme, že sledování sebevražd ve filmech může navozovat názor, že duševní problémy nelze efektivně lékařsky řešit. Systém hodnocení přístupnosti filmů je zásadně špatný, pokud přisuzuje rating PG-13 snímku obsahujícímu explicitní zobrazení sebevraždy," prohlásil Jamieson, který zároveň upozornil, že také množství sebevražd amerických teenagerů od roku 1960 vzrostlo třikrát.

Podle Jamiesona nelze tyto dva fakty ihned dávat do souvislosti, je ale zapotřebí vypracovat obsáhlejší studii, která určí dopady ukázek sebevražd ve filmech na sebevraždy dospívajících diváků.

,
Premium

Nemilosrdná věznice Mírov. Hodina světla denně zlomí i ty největší bosse

Věznice Mírov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslední kamenný schod je sešlapaný, obroušený do lesku a jako by se prohýbal pod tíhou všudypřítomného zla. Denně na...

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!