Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prudce narostl počet sebevražd ve filmech

USA

  18:29
LOS ANGELES - Počet sebevražd názorně zachycených ve filmech se v letech 1950 až 2006 postupně ztrojnásobil. Uvádí se to v analýze, kterou provedl ústav Annenberg Public Policy Center při Pensylvánské univerzitě.

Sebevražda. foto: Shutterstock

Výzkum se soustředil na 30 nejvíce vydělávajících filmů v USA v každém roce od roku 1950 do roku 2006. V 855 snímcích z této doby byla nějakým způsobem zachycena sebevražda.

Špatně hodnocená přístupnost
Vedoucí studie Patrick E. Jamieson upozornil, že sebevraždy jsou neskrývaně znázorněny jak ve filmech s ratingem R (nepřístupných mládeži do 17 let bez doprovodu dospělé osoby), tak ve snímcích s ratingem PG-13 (u nichž se důrazně doporučuje, aby na ně děti mladší 13 let doprovázeli rodiče).

"Víme, že sledování sebevražd ve filmech může navozovat názor, že duševní problémy nelze efektivně lékařsky řešit. Systém hodnocení přístupnosti filmů je zásadně špatný, pokud přisuzuje rating PG-13 snímku obsahujícímu explicitní zobrazení sebevraždy," prohlásil Jamieson, který zároveň upozornil, že také množství sebevražd amerických teenagerů od roku 1960 vzrostlo třikrát.

Podle Jamiesona nelze tyto dva fakty ihned dávat do souvislosti, je ale zapotřebí vypracovat obsáhlejší studii, která určí dopady ukázek sebevražd ve filmech na sebevraždy dospívajících diváků.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!