13. září 2016 8:39, aktualizováno  9:22 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Průlom v námořní záhadě: Našel se vrak lodi Terror. Měla objevit severní cestu do Pacifiku

Loď Terror na dobové kresbě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Loď Terror na dobové kresbě. | foto: wikimedia.org

LONDÝN Kanadští průzkumníci objevili vrak britské lodi Terror, která zmizela před 168 lety při průzkumu Arktidy. Informoval o tom britský deník The Guardian. Plavidlo patřilo společně s lodí Erebus k expedici kapitána Johna Franklina, který se snažil objevit severně od Kanady mořskou cestu mezi Atlantickým a Tichým oceánem. Obě lodi i s posádkami však v polovině 19. století zmizely beze stopy.

Vrak Terroru se průzkumníkům podařilo lokalizovat na počátku září. Loď leží na mořském dně u jihozápadního břehu Ostrova krále Williama v hloubce asi 25 metrů a podle průzkumníků je v mimořádně dobrém stavu. Automatická průzkumná ponorka odhalila dokonce i takové detaily, jako několik talířů a konzervu s jídlem v lodním skladu nebo uložené lahve vína.

V roce 2014 objevili průzkumníci vrak lodi Erebus (na snímku), nyní našli...

V roce 2014 objevili průzkumníci vrak lodi Erebus (na snímku), nyní našli druhou loď Terror.

Už před dvěma roky objevili průzkumníci vrak Erebu, který leží asi 100 kilometrů jižně od nyní nalezeného Terroru. Objevení lodí usnadnilo tání ledovců, které otevřelo přístup do dříve zamrzlých oblastí.

Franklin se z pověření britského královského námořnictva vydal na expedici do Arktidy ve 40. letech 19. století. Cílem jeho cesty bylo nalézt takzvanou severozápadní mořskou cestu, která by umožnila plavbu mrazivou krajinou kolem kanadských břehů až do Tichého oceánu, což by britským námořníkům zkrátilo dobu plavby do Asie.

Lodě Erebus a Terror se 129 členy posádky vypluly z Anglie v roce 1845, na sever od Kanady však uvízly v ledu. Námořníci, kteří přežili do té doby, v roce 1848 své lodě opustili a pokusili se dostat do bezpečí po pevnině a po ledu, nikdo z nich však cestu nepřežil. Expedice se stala nejhorší tragédií v dějinách britského průzkumu Arktidy.

S osudem obou lodí je spojeno mnoho zajímavostí. Hovořilo se například o kanibalismu mezi členy posádky, kteří se ztratili v ledové pustině. Lodě navíc byly speciálně vyztužené pro plavbu mezi ledem. Námořníci byli kvalitně ošacení a připravení na zimu, a to díky předchozím zkušenostem kapitána. Na lodích nechyběly ani zásoby jídla proti kurdějím či potraviny v plechovkách, což do té doby nebylo běžné.

Po zmizelých lodích neúspěšně pátralo mnoho dalších expedic. V roce 1859 se podařilo objevit na Ostrově krále Williama poznámku zapsanou jedním ze členů Franklinovy výpravy, která přiblížila osud obou lodí. V 80. letech minulého století byla nalezena těla tří členů Franklinovy posádky. Průlom v pátrání přišel až nyní, kdy se během dvou let podařilo objevit obě ztracené lodě.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz