130 let
Dovolená u moře.

Dovolená u moře. | foto: Shutterstock

Doporučujeme

PRŮZKUM: Češi se na dovolené stydí za české burany a opilce. A vy?

Magazín
  •   14:00
PRAHA - Zkušenosti jsou čerstvé, sandály nevytřepané a bermudy vlhké. Je to dobrá otázka na léto: Už se vám někdy stalo, že jste se styděli za své krajany v zahraničí?

Agentura Millward Brown ji ve speciálním průzkumu pro Pátek Lidových novin položila 540 respondentům. A výsledek? Pocit – studu nebo trapnosti (jak přesně popsat tu chvíli, kdy se člověk tváří, že je Maďar, Uzbek nebo Vietnamec anebo ještě lépe, vůbec není přítomen) - poznalo bezmála sedmdesát procent Čechů. Čtyřicet procent opakovaně.

Ale možná je takový pocit studu dán hlavně přecitlivělým vnímáním vlastního etnika, víc než skutečnou realitou a Češi nejsou o nic
méně vychování (a nevkusní a ukřičení a nafoukaní a lakomí) než obyvatelé jiných zemí.

Když před rokem zpracovala agentura Emnid stejný výzkum v Německu, vyšla ji čísla ještě o poznání smutnější - trapně se při pohledu na chování krajanů cítily rovné tři čtvrtiny Němců.

A důvody, které pro pocit studu – my Češi – udáváme? Nejčastěji je to hlučné buranské chování (62,7 procenta), následuje opilství (40,5 procenta), způsob oblékání (24,3 procenta), neúcta ke kulturním zvyklostem, například vyzývavé chování v islámských zemích (23,2 procenta) a nadřazené chování k místním lidem (19, 3 procenta).

Mezi "jinými" důvody uváděli respondenti nejčastěji obyčejnou zlodějinu - stojí za to vypsat některé odpovědi uvedené v dotaznících: "Češi jsou schopni ukrást i ručníky z hotelu" – "vezmou vše, co není připevněno dvoustovkama hřebíkama" – "kradli peníze z kašny" – "ovoce z parku". Znovu je zajímavé rovnání s Německem. Naši sousedé se cítí nejčastěji trapně, když se jejich krajané chovají nadřazeně k místním obyvatelům (69 procent), na druhém místě stojí opilství a oblékání (67 procent).

V obou zemích jsou pak pocity studu – respektive jejich četnost a intenzita – závislé od úrovně vzdělání. Asi přirozeně. Čím vyšší vzdělání tím častější ruměnec ve tváři - mezi Čechy zažilo někdy pocit studu v zahraničí 86, 9 procenta vysokoškoláků, 79,5 maturantů a pouze 46,2 procenta lidí ze základním vzděláním.

Otázkou na závěr zůstává, zda je právě srovnání s Němci tím, co nám může dodat útěchu.

Průzkum provedla agentura Millward Brown Czech republic na vzorku 540 respondentů ve dnech 23. – 25.července 2010.

Anketa

Styděli jste se někdy za své krajany v zahraničí?

Ano 3862
Ne 328
Autor: Dan Hrubý