4. září 2007 9:45 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

První Beefeater „v sukni“

LONDÝN Mezi ochránce londýnského hradu Tower, jenž proslul jako vězení, popraviště a místo úschovy britských korunovačních klenotů, včera poprvé v historii nastoupila žena.

Dvaačtyřicetiletá Skotka Moira Cameronová splnila nejen požadavek dvaadvacetileté vojenské služby s vesměs dobrými posudky, ale vyhrála také konkurz v konkurenci pěti mužů, který se konal v zimě.

Po několikaměsíčním školení o nových povinnostech se Cameronová včera poprvé zařadila mezi 35 členů ochranky zvané Beefeaters, jejichž posláním je v první řadě pózovat pro turisty. Dále pak mají za úkol dohlížet na to, aby Tower neopustili tamní krkavci, protože pak by se podle legendy zhroutilo království.

Mezi 21 přesně definovanými úkoly každého „beefeatera“ je i ochrana korunovačních klenotů, které jsou denně k vidění ve zvláštním sále hradu. Každý večer při Ceremoniálu klíčů, tradičním obřadu trvajícím sedm minut, zamykají hrad a kontrolují brány. K jejich povinnostem vůči panovníkovi patří dále ceremoniální doprovod na některých londýnských akcích a při investiturách (povyšování do šlechtického stavu).

Vedle toho jsou „beefeateři“ povinni každý rok před tím, než královna přednese tradiční projev o vládním programu v parlamentu, celou budovu prohlédnout. Tato povinnost vznikla v roce 1605, když se katolický terorista Guy Fawkes pokusil vyhodit parlament i s králem Jakubem do povětří.

Cameronová zahájila plnění služebních povinností odemykáním Beauchampovy věže a pózováním pro kamery a fotoaparáty. Stejně jako ostatním členům oddílu jí náleží plat 20 000 liber (přes 800 tisíc korun) ročně a služební byt přímo v Toweru. K výhodám patří i slavnostní zlatočervená uniforma v ceně přes 3000 liber (přes 120 tisíc korun), kterou milovníci ginu znají z etikety značky Beefeater.

Oddíl Beefeaters, jehož anglický oficiální titul zní Yeoman Warder of Her Majesty’s Royal Palace and Fortress the Tower of London and Members of the Sovereign’s Body Guard of the Yeoman Guard Extraordinary (tedy Svobodní páni, strážci královského paláce Jejího Veličenstva a pevnosti Tower of London a členové tělesné stráže panovnice a zvláštní stráže svobodných pánů), založil v roce 1485 král Jindřich VII. po bitvě na Bosworthském poli v době válek dvou růží.

Proč se jim říká Beefeaters, což v doslovném překladu může znamenat „pojídači hovězího“, nikdo přesně neví. Podle mluvčího správy královských paláců je název odvozen od denní dávky masa, kterou za službu dostávali - což je ovšem výsada, o kterou již dávno přišli. Slovo yeoman, které mají v názvu, se zřejmě odvozuje od staroanglického iunge man, tedy mladý muž. Šlo o svobodné držitele pozemků, kteří kromě panovníka nad sebou neměli lenního pána.
lk, čtk

Najdete na Lidovky.cz