7. prosince 2009 11:18 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

První let solárním letadlem byl úspěšný

Prví let solárního letadla s pilotem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prví let solárního letadla s pilotem. | foto: ČTK

Švýcaři slaví velký úspěch. Letadlo poháněné sluneční energií se poprvé proletělo s lidskou posádkou. Stroj má rozpětí křídel Boeingu 747, ale váží méně než malé auto - 1500 kilogramů. Ve vzduchu unese zatím jen pilota.

Švýcarský dobrodruh Bertrand Piccard chce s tímto solárním letadlem obletět celý svět. První let s pilotem Markuse Scherdelem hodnotí spíše jako bleší skok, ale byl nadšený, protože se ukázalo, že stroj může skutečně létat."Bylo to naprosto skvělé vidět tento letoun ve vzduchu. Jde o významný objev v letecké historii. Tak velké letadlo, ale přitom lehké a s minimální spotřebou energie," řekl Piccard serveru Daily Mail.

Stroj má na křídlech umístěno 24 tisíc solárních článků. Energie z nich pohání čtyři elektromotory o síle 40 koní. Právě proto letadlo létá průměrnou rychlostí 70 km/hodinu.

Po prvním letu s pilotem budou následovat další testy. "Je před námi ještě dlouhá cesta než budeme schopni obletět celý svět," dodává. Piccard se už do historie letectví zapsal tím, že se mu v roce 1999 podařilo obletět zeměkouli v balónu.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz