Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

První modely se do kapsy nevešly. Jak a kdy vznikla baterka?

Baterka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baterka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Letos je to 120 let, co si lidé začali večer na cestu svítit elektrickými baterkami čili kapesními svítilnami. Proč se jim říká kapesní, když se mnohé z nich – a zvláště první modely – do kapsy nevejdou, není zcela zřejmé.

Stejně jako není jasné, proč se jim také říká baterky, když tento termín označuje především jejich zdroj energie v podobě monočlánků. Snad je to tím, že baterky i baterky byly vynalezeny ve zhruba stejné době. Ale popořádku.

Dlouhá tisíciletí si lidé svítili otevřeným ohněm. Nejdříve do ruky brali pochodně, poté svíčky a nakonec vymysleli lucerny, jejichž plamen poháněly živočišné či minerální tuky a oleje. Byli to však nebezpeční pomocníci – otevřený oheň vyzařoval velké teplo a při neobratné manipulaci mohl přivodit rozsáhlý požár. Elektřina přinesla ve druhé polovině 19. století daleko bezpečnější zdroj světla, i když ten byl zprvu omezený na jedno konkrétní místo – lampu na stropě nebo na ulici.

Přenosné světlo

Průlom přinesl vynález monočlánku ve druhé polovině 80. let 19. století a jeho masové rozšíření (od roku 1896), od něhož byl už jen krůček k přenosnému zdroji elektrického světla. S ním přišel roku 1898 britský vynálezce David Misell žijící v New Yorku (kde si nápad následujícího roku nechal patentovat). Misell spojil tři válcovité monočlánky a vložil je do papírové trubice, k jejímuž konci připevnil žárovku. Jeho vynález hned koupil ruský imigrant Conrad Hubert a spustil výrobu svítilen.

I když nabízely přenosný zdroj světla bez kouře, tepla a hrozby požáru, netěšily se zpočátku velkému úspěchu. Měly totiž pár nedostatků: monočlánky nedodávaly stálý proud energie, takže žárovky svítily jen krátkou dobu a pak se musely zhasnout. V žárovkách se navíc zprvu používala uhlíková vlákna, jež bylo také třeba po chvilce rozžhavení nechat vychladnout. Zlepšení přišlo už roku 1904, když se vlákna v žárovce začala vyrábět z žáru odolného wolframu a baterie se naučily dodávat energii plynule – a tak svítilny přežily až do našich časů.

Dnes máme miniaturní baterky velikosti propisky, baterky-čelovky připevněné na přilbu nebo čepici a v posledních letech čím dál běžnější svítilny, v nichž žárovky nahradily diody LED výrazně šetřící energii.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.