Úterý 31. ledna 2023, svátek má Marika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První nevidomý horolezec pokořil propast Macocha. Splnil si sen

Magazín

  17:08
VILÉMOVICE (BLANENSKO) - Čtyřiatřicetiletý Jan Říha se stal prvním nevidomým horolezcem, který zdolal skalní stěnu v propasti Macoše. Bezmála 80 metrů dlouhou trasu zvládl za pomoci dvou přátel za bezmála 2,5 hodiny. Na stěně si počínal velmi zkušeně, což mu vyneslo uznání kolegů. Říha si pokořením Macochy splnil sen.

Nevidomý horolezec Jan Říha zdolal se dvěma kamarády propast Macocha na Blanensku. foto: ČTK

Teď plánuje zdolat všechny nejvyšší vrcholy světa. Jak prozradil po výstupu, dva již má za sebou.

Říha se nejprve s kamarády Jankem Bednaříkem a Pavlem Weisserem dostal traverzem z oblasti Dolního můstku, který se tyčí nad Macochou, do jeho úrovně pod Horním můstkem. Pak už trojici čekal výstup. Přátelé Říhu po celou dobu jistili. Lezl mezi nimi. Tam, kde to bylo možné, mu poradili kde se zachytit, zapřít, kam sáhnout a dát nohu. Pokud to nešlo, musel si pomoci sám. "On si vždy pozorně ohmatá skálu před sebou, vybere si tak bezpečnou cestu a šplhá dál. Nemá s tím problém," řekl Bednařík.

Trasa pod Horním můstkem byla poprvé horolezecky zdolána v roce 1944.

Správa Chráněné krajinné oblasti Moravský kras povoluje každý rok na několik dní horolezcům, aby po ní zkusili své dovednosti. Pod můstkem je ve skalní stěně uložená knížka, kam se zapisují výstupy. Dnes do ní přibyl i ten Říhův.

Mladý muž se již narodil s vadou zraku. Nechtěl se ale litovat a měl touhu svému okolí ukázat, že se s potížemi umí porvat. Proto se před lety začal věnovat horolezectví.

Jeho největší úspěchy - zdolání monolitu El Capitan (1095 metrů) v USA, dále afrického Kilimandžára (5895 metrů) a Elbrusu (5642 metrů) na Kavkaze.

Podle přátel je na nejlepší cestě k tomu, aby se stal prvním nevidomým, který pokořil všech sedm nejvyšších vrcholů světa. "Rozhodně se nijak nestresují s tím, zda to vyjde. Prostě se pokusíme zlézt jednu horu za druhou a ukáže se, zda někde narazíme na problém," dodal Říha s úsměvem.

Autoři: ,