Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

První počítač Apple byl vydražen za skoro 375 tisíc dolarů

Magazín

  7:00
NEW YORK - První počítač americké firmy Apple z roku 1976 byl v pátek vydražen v newoyorské aukční síni Sotheby´s. Nový majitel za něj zaplatil dvojnásobek nejvyššího odhadu - 374 500 dolarů (více než 7,5 milionu korun), uvedla s odvoláním na informace aukčního domu agentura AFP.

První počítač Apple I z roku 1976 byl v New Yorku vydražen za bezmála 375 tisíc dolarů. foto: Reuters

Apple I sestavil spoluzakladatel nynějšího technologického gigantu Steve Wozniak. Další spoluzakladatel Steve Jobs měl na starosti propagaci nového výrobku. Počítač byl uveden na trh v červenci 1976 za cenu 666,66 dolaru (nyní více než 13 400 korun).

ČTĚTE TAKÉ:

Apple I byl průkopníkem éry osobních počítačů

Exemplář, který v pátek vydražil anonymní dražitel po telefonu, je jedním z šesti těchto historických počítačů, které jsou schopné provozu. Celkem podle Sotheby´s existuje ještě asi pět desítek Applů I.

"Apple I jakožto první osobní počítač značí začátek nové éry, ve které se počítače měly stát dostupné všem," uvedl aukční dům.

Apple

Firma Apple se zpočátku soustředila na výrobu osobních počítačů. V uplynulých deseti letech však začala nabízet rovněž populární hudební přehrávače iPod, mobilní telefony iPhone a počítačové tablety iPad. Spustila také internetovou prodejnu hudby iTunes.

Apple tak představuje konkurenci pro řadu technologických podniků, například pro největšího světového výrobce osobních počítačů Hewlett-Packard, největšího světového producenta mobilních telefonů Nokia či internetovou společnost Google.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat