21. listopadu 2014 6:43 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

První telefonní seznam na světě se obešel bez čísel

Stolní telefon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stolní telefon | foto: Shutterstock

PRAHA První telefonní seznamy jsou spjaty s vynálezem telefonu Alexandrem Grahamem Bellem v roce 1876. Nový přístroj se začal šířit mezi lidi a za rok byla natažena první linka z Bostonu do Somerville. Od ledna 1878 už fungovala v New Havenu premiérová ústředna a 21. února 1878 vznikl v New Havenu první telefonní seznam na světě.

Jednostránkový seznam 50 jmen telefonních abonentů v New Havenu v americkém státě Connecticut byl zajímavý tím, že neobsahoval telefonní čísla ani adresy. Spojovatelka v telefonní ústředně totiž znala všechny jménem. V první „síti“ tehdy existovalo 21 přístrojů na osmi linkách a většina účastníků tak s někým telefon sdílela. Za odvážným projektem stál pan George Williard Coy se skupinou investorů z New Haven District Telephone Company.

Telefonní byznys se už v roce 1878 v USA úspěšně rozvíjel, a to pod licencí Bell Telephone Company. Ještě v únoru téhož roku vznikla telefonní ústředna a brzy i telefonní seznam v prvním velkém americkém městě - kalifornském San Francisku.

Telefon (ilustrační foto)

Telefon (ilustrační foto)

Na konci roku 1880 bylo v USA v provozu 47.900 telefonů a tehdy se objevila i první telefonní čísla. V městečku Lowell ve státě Massachusetts totiž vypukla epidemie spalniček a v telefonní ústředně musely náhle zaskakovat méně zkušené operátorky. Než se naučily znát všechny jménem, pomáhaly si očíslováním jednotlivých telefonních účastníků. Nápad se ujal. Ve stejný rok (1880) vyšel první telefonní seznam v Británii.

Když měla v roce 1883 tiskárna ve městě Cheyenne ve státě Wyoming tisknout místní telefonní seznam, došel jí bílý papír. Na skladě však prý byla zásoba žlutého papíru, a tak seznam vytiskli na něm. Odtud takzvané „Yellow Pages“, u nás známé jako Zlaté stránky.

Telefonování (ilustrační foto)

Telefonování (ilustrační foto)

První adresář telefonních čísel institucí a firem řazený podle oboru jejich činnosti pak vydala společnost Reuben Donnelly v Chicagu v roce 1886. Klasické Zlaté stránky v dnešní podobě, kdy abecední seznam jmen byl na bílém papíře a ten firemní na žlutých, vyšel poprvé v Detroitu (1906).

První elektronický telefonní seznam se objevil v roce 1981 na francouzském „předchůdci internetu“, síti Minitel.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz