4. srpna 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Psí jóga se jmenuje doga. Zmírní agresivitu

Psí jóga - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Psí jóga - ilustrační foto |

Když necháte cvičit jógu psa, říká se tomu doga (psí jóga, od anglického dog (pes). Psí jóga se nedá srovnávat s aportováním nebo běháním na pláži a experti tvrdí, že cvičení jógy s vaším mazlíčkem může zmírnit jeho i vaši agresivitu.

"Vnímám to jako partnerskou jógu," říká Suzi Teitelmanová, instruktorka z Floridy, která pořádá kurzy jógy pro muže, ženy i psy od roku 2002. "Je to moje celoživotní vášeň," tvrdí. Teitelmanová se začala věnovat psí józe, protože její pes rád sledoval, když sama cvičila. "Když se cítíte dobře, cítí se dobře i oni. Chtějí pak být ve vaší blízkosti," říká.Následovaly hodiny jógy, cvičení na DVD a výukové manuály. Teitelmanová učila psí jógu údajně již přes sto lidí z celého světa, i z Číny či Japonska.

Disko jóga, dětská jóga, plážová jóga, jóga spojená s jízdou na kole, to vše jsou módní obměny cvičení, která spojuje pozdrav slunci a nyní na ně lze narazit ve fitness centrech. Všechna jsou založena na cvičení praktikovaném již pět tisíciletí a se základem v koordinaci pohybu a dýchání.

Protažení se psem
Teitelmanová trvá na tom, že vyučuje tradiční jógu, i když jde i o psy. "Zpíváme spolu, abychom cítili vibrace, potom se začínáme pohybovat v otočkách a postaveních." Následují tradiční pózy válečníka či střechy a na břiše nebo v pase lze mít k posílení účinku malého psa.

"Člověk může použít psa pro větší protažení, a pes tomu napomůže," říká. "Pokud máte na ruce psa, pomáhá to větší rovnováze a síle," tvrdí.

Teitelmanová věří, že cvičení je stejně prospěšné pro člověka i psa. "Hýbete jejich tělem. Dotýkáte se jich, cítí lásku," vysvětluje. "Každý občas potřebuje viset hlavou dolů," tvrdí.

Psi nejsou vyčerpaní
Veterinářka Robin Brennenová z New Yorku byla vůči psí józe skeptická dokud jednu hodinu nenavštívila. "Byla jsem svědkem změny v chování zvířat během hodiny. Na začátku to bylo devět štěkajících psů, na konci všichni spali," popisovala Brennenová. Ve srovnání s joggingem nebo běháním není jóga pro psy vyčerpávající.

"Je to prvotřídní jóga a s tímhle velkým psem před vámi je těžké zaujímat pozice," říká. "Je to neustálé přerušování." Ale psí jóga nepředpokládá, že budou psi cvičit jógu, majitelé psů by hlavně měli se svými čtyřnohými přáteli spolupracovat."Skutečně to zdůrazňuje spojení člověka a zvířete," vysvětluje Brennenová.


Psychické účinky? Veterinářka pochybuje
Pochybuje však o psychické části cvičení. "Je těžké přenášet psychické účinky, které má jóga na člověka, i na psy. Je těžké odhadnout, jak na ně působí," tvrdí.

Křišťálová lupa 2011


Podle Teitelmanové je možné cvičit jógu i s jinými zvířaty. "Určitě by to mohlo fungovat s kočkami, možná i ptáky." O tom však Brennenová pochybuje.

"Kočky? To by se muselo cvičení výrazně přizpůsobit. Kočky potřebují mít tlapky na zemi. Navíc připočtěte faktor škrábání a drápání," varuje veterinářka.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz