130 let
V americkém parku svítí lampa díky psím výkalům.

V americkém parku svítí lampa díky psím výkalům. | foto: The Park Spark project

Psí výkaly mohou být i k užitku. Díky jejich recyklaci svítí lampy

Magazín
  •   10:30
CAMBRIDGE - Psí výkaly na chodnících či v parcích páchnou a dokážou znepříjemnit celý den, pokud do nich neopatrný chodec šlápne. I ony ale mohou mít svou světlejší stránku, jak se rozhodl dokázat umělec Matthew Mazzotta v parku v americkém městě Cambridge. Vytvořil tu lampu, která svítí právě díky recyklaci psích hovínek.

Mazzotta doufá, že se mu tímhle způsobem povede přimět lidi, aby přemýšleli o různých podobách recyklace, napsala agentura AP.

Unikátní projekt: v americkém parku svítí lampa díky psím výkalům.

Recyklátor výkalů Park Spark tvoří dvě nádrže o objemu téměř 2000 litrů natřené jasně žlutou barvou, které jsou propojené černými trubkami a napojené na klasickou pouliční plynovou lucernu.

Jakmile psík vykoná svou potřebu, má majitel bobek sebrat do sáčku z rozložitelného materiálu, které jsou na místě k dispozici a vložit ho do levé nádrže. Poté zatočí kolem a rozmíchá tak obsah uvnitř, který tvoří výkaly a voda. Zbylý kus práce odvedou mikrobi, kteří vylučují nepáchnoucí plyn metan vyváděný trubkami z nádrží do lampy, jež díky němu svítí. A už se potvrdilo, že je tu dostatečný "psí provoz" na zajištění trvalého přísunu paliva.

Jak recyklace psích výkalů funguje?

Třiatřicetiletý Mazzotta, který je absolventem oboru vizuálních studií na Massachusettském technickém institutu (MIT) - a není majitelem psa - dostal nápad díky nedávnému pobytu v Indii. Tam viděl, jak lidí používají výkaly v takzvaných "metanových vařácích", s jejichž pomocí vaří jídlo. Když pak navštívil park v Cambridgi a viděl, jak sáčky s psími výkaly plní odpadkové koše, poznamenal k příteli "v jiných zemích tohle využívají" - a to byl první krok k realizaci, na niž dostal od MIT grant. Více informací najdete na stránkách http://parksparkproject.com.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK