Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Půl milionu za šest dopisů? Takovou hodnotu mají rukopisy lady Diany

Magazín

  7:00
LONDÝN - V přepočtu za 100 tisíc korun (3200 liber) se ve čtvrtek v Británii v aukci vydražil jeden z ručně psaných dopisů zesnulé princezny Diany. I za další z šesti dražených dopisů, které byly adresovány bývalému majordomovi Buckinghamského paláce Cyrilu Dickmanovi, zaplatí podle agentury Reuters nový majitel mnohem vyšší cenu, než organizátoři aukce očekávali.

Šaty, ve kterých tančila princezna Diana s americkým hercem Johnem Travoltou, se prodaly za 14 milionů foto: Reprofoto

Celkem se šest Dianiných dopisů vydražilo za 15 100 liber (477 tisíc korun). Na zhruba šestinásobek vyvolávací ceny, tedy 3200 liber, se dostal dopis z 20. září 1984, tedy napsaný pět dní po narození prince Harryho. V něm jeho matka princezna Diana (1961-1997) popsala, jak krásně se k mladšímu bratrovi chová princ William. „William svého malého brášku zbožňuje a tráví celý čas tím, že ho zahrnuje nekonečným přílivem objetí a polibků, skoro k němu ani nepustí rodiče,“ píše se v dopise Dickmanovi, který sloužil v Buckinghamském paláci přes padesát let.

Šaty, ve kterých tančila princezna Diana s americkým hercem Johnem Travoltou,...
Lady Diana. V roce 1981 se provdala za britského prince Charlese, rozvedeni...

V dalším z dopisů, datovaném říjnem 1992, Diana popsala, jak oba mladí princové rádi navštěvují internátní školu, „i když Harry se neustále dostává do potíží“. Tento dopis se vydražil za 2 400 liber (skoro 76 tisíc korun).

Dražil se i dort z roku 1947

V aukční síni Cheffins v Cambridgi se ve čtvrtek dražily i další předměty spojené s britskou královskou rodinou, jako například fotografie či vánoční pohledy. Autorkou některých dopisů je i královna Alžběta.

Do aukce šel i kus dortu ze svatby královny Alžběty s princem Philipem z roku 1947, který se podle BBC prodal za „několik stovek liber“.

Dopisy do dražby dala majordomova rodina. Dickman zemřel v roce 2012 ve věku 85 let. Podle vyjádření aukčního domu Cheffins byl Dickman „oblíbeným členem královské rodiny.“ Dostával od ní dopisy, z nichž některé jsou staré i třicet let.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat