15. ledna 2009 9:04 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Putin je dokonce i malíř

Kresba na okně. To je název umělecké prvotiny Vladimira Putina, která se bude v sobotu dražit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kresba na okně. To je název umělecké prvotiny Vladimira Putina, která se bude v sobotu dražit. | foto: AFP

MOSKVA Bývalý hlavní představitel ruského státu se veřejnosti představil také jako malíř. Svým obrazem doplňuje seznam uměleckých děl, která budou vydražena již tuto sobotu v Petrohradu.

Již dříve překvapil svět, když při rybaření obnažil svůj svalnatý trup, řítil se na lyžích i v kokpitu stíhačky, sestoupil do hlubin v jaderné ponorce nebo mlátil soupeři v judu o žíněnku. Navíc prý minulý rok v létě dokonce zachránil televizní štáb před rozzuřenou tygřicí skvělou trefou z pušky uspávací střelou. V bývalém agentovi tajné služby však zřejmě dřímá také umělecký duch.

Kresba na okně. To je název umělecké prvotiny Vladimira Putina, která se bude v sobotu dražit.

Svou prvotinu pojmenoval jednoduše Kresba na okně. Dílo, na kterém je namalováno okno zkrášlené kresbou mrazu, vytvořil premiér ve svém rodišti během vánočního jarmarku. „Zaslali jsme Putinovi pozvánku. Poté nám bylo oznámeno, že během návštěvy Petrohradu možná obraz namaluje. A tak se i stalo,“ řekl listu Komsomolskaja Pravda organizátor jarmarku Igor Gavrjuškin a dodal, že to „nedopadlo špatně“.

Sobotní aukce nabídne také díla dalších známých tváří. Mezi nimi bude například rockový zpěvák Sergej Šnurov nebo petrohradská gubernátorka Valentina Matvijenková se svým obrazem Vánice. Výtěžek bude věnován místní dětské nemocnici. Putinův obraz je již v těchto dnech označován za jeden z nejpřitažlivějších bodů celé dražby.

Oslovené osobnosti si měly poradit s motivem z díla spisovatele Nikolaje Gogola, jehož dvousté výročí narození se letos slaví. Každý z účastníků měl namalovat obraz podle jednoho písmena z „gogolovské“ abecedy. Na Putina vyšlo písmeno „u“, a tak vytvořil obraz Uzor, což v překladu znamená kresba nebo vzor. Předlohu prý našel v Gogolově povídce, která začíná tím, že ďábel ukradne Měsíc.

List The Moscow Times připomněl, že se štětcem v ruce relaxovali i jiní státníci. Proslul tak Adolf Hitler i Winston Churchill. Putin byl však dosud znám spíše zálibou ve fyzicky náročných sportech. Petrohradská aukce se letos koná třetím rokem. Předloni shromáždila pět milionů rublů, loni čtyřnásobek. Trhákem tehdy byla díla petrohradské gubernátorky. Ta se vydražila předloni za 2,2 milionu rublů a loni za 11 milionů rublů.

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.