Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Putin si buduje image odvážného dobrodruha, prozkoumal dno Bajkalu

Vladimir Putin nastupuje do ponorky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin nastupuje do ponorky | foto: ČTK

MOSKVA Ruský premiér Vladimir Putin se dnes potopil do hlubin Bajkalského jezera na palubě miniponorky k průzkumu vzácných plynových hydrátů. Sestup do hloubky 1400 metrů pod hladinu nejhlubšího jezera na světě je dalším kouskem, který má přispět k Putinově pečlivě budované image odvážného a zdatného dobrodruha.

Na převážně neprozkoumaném dně nejhlubšího jezera jsou speciální hydráty plynů (klatráty), které jsou velmi cenné. "Je velmi málo lidí, kteří drželi tyto vzorky v ruce, a ještě méně těchto z Bajkalu," řekl Putinovi Robert Nigmatullin, vedoucí Oceánologického institutu.

Hydráty metanu (též klatráty metanu) jsou pevné sloučeniny podobné ledu, jejichž existence na Zemi je známa od 50. let 20. století. Jeden metr krychlový pevného hydrátu obsahuje v průměru asi 164 krychlových metrů metanu v plynné formě. Vědci studují vzorky těchto hydrátů usazených hluboko na dně jezera a zkoumají způsob jejich hospodářského využití.

V dobách, kdy byl prezidentem, Putin vzhledem k vzrůstajícímu zájmu o ochranu životního prostředí v Rusku změnil trasu plánovaného ropovodu tak, aby se vyhnula Bajkalskému jezeru, které obsahuje pětinu světových zásob sladké vody v tekutém stavu.

Miláček žen
Mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že během výpravy pod hladinou nejstaršího jezera na světě byl Putin celou dobu velmi zvídavý.
Dřívější agent KGB předvedl již několik senzačních kousků, které vytváří jeho image drsňáka a dobrodruha. To mu vynáší obdiv především mezi ruskými ženami. V roce 2007, když byl Putin ještě prezidentem, obletěla svět fotka z jeho rybaření na řece Jenisej. Zachytila Putina jako svalovce s mužným postojem v maskáčových kalhotách.

Vedle této výpravy se Putin může pochlubit černým páskem v judu, létáním ve stíhačce nebo zdoláním sibiřského tygra v divočině. Potápěl se také v pátek ve vodách Tichého oceánu, kdy v rámci výzkumu života běluh na záda zvířete umístil vysílačku, která bude sledovat pohyb běluhy v Pacifiku.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...