Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putin si buduje image odvážného dobrodruha, prozkoumal dno Bajkalu

Magazín

  17:51
MOSKVA - Ruský premiér Vladimir Putin se dnes potopil do hlubin Bajkalského jezera na palubě miniponorky k průzkumu vzácných plynových hydrátů. Sestup do hloubky 1400 metrů pod hladinu nejhlubšího jezera na světě je dalším kouskem, který má přispět k Putinově pečlivě budované image odvážného a zdatného dobrodruha.

Vladimir Putin nastupuje do ponorky foto: ČTK

Na převážně neprozkoumaném dně nejhlubšího jezera jsou speciální hydráty plynů (klatráty), které jsou velmi cenné. "Je velmi málo lidí, kteří drželi tyto vzorky v ruce, a ještě méně těchto z Bajkalu," řekl Putinovi Robert Nigmatullin, vedoucí Oceánologického institutu.

Hydráty metanu (též klatráty metanu) jsou pevné sloučeniny podobné ledu, jejichž existence na Zemi je známa od 50. let 20. století. Jeden metr krychlový pevného hydrátu obsahuje v průměru asi 164 krychlových metrů metanu v plynné formě. Vědci studují vzorky těchto hydrátů usazených hluboko na dně jezera a zkoumají způsob jejich hospodářského využití.

V dobách, kdy byl prezidentem, Putin vzhledem k vzrůstajícímu zájmu o ochranu životního prostředí v Rusku změnil trasu plánovaného ropovodu tak, aby se vyhnula Bajkalskému jezeru, které obsahuje pětinu světových zásob sladké vody v tekutém stavu.

Miláček žen
Mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že během výpravy pod hladinou nejstaršího jezera na světě byl Putin celou dobu velmi zvídavý.
Dřívější agent KGB předvedl již několik senzačních kousků, které vytváří jeho image drsňáka a dobrodruha. To mu vynáší obdiv především mezi ruskými ženami. V roce 2007, když byl Putin ještě prezidentem, obletěla svět fotka z jeho rybaření na řece Jenisej. Zachytila Putina jako svalovce s mužným postojem v maskáčových kalhotách.

Vedle této výpravy se Putin může pochlubit černým páskem v judu, létáním ve stíhačce nebo zdoláním sibiřského tygra v divočině. Potápěl se také v pátek ve vodách Tichého oceánu, kdy v rámci výzkumu života běluh na záda zvířete umístil vysílačku, která bude sledovat pohyb běluhy v Pacifiku.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko
Vyhrajte balíček Kendamil XXL a k tomu výborné kaše pro vaše miminko

Kendamil je kojenecká výživa bez kompromisů. Dopřejte svému děťátku to nejlepší – oblíbenou prémiovou výživu v XXL balení! 3 z vás ji pošleme a...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat