Úterý 29. září 2020svátek má Michal 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Putin si buduje image odvážného dobrodruha, prozkoumal dno Bajkalu

Vladimir Putin nastupuje do ponorky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin nastupuje do ponorky | foto: ČTK

MOSKVA Ruský premiér Vladimir Putin se dnes potopil do hlubin Bajkalského jezera na palubě miniponorky k průzkumu vzácných plynových hydrátů. Sestup do hloubky 1400 metrů pod hladinu nejhlubšího jezera na světě je dalším kouskem, který má přispět k Putinově pečlivě budované image odvážného a zdatného dobrodruha.

Na převážně neprozkoumaném dně nejhlubšího jezera jsou speciální hydráty plynů (klatráty), které jsou velmi cenné. "Je velmi málo lidí, kteří drželi tyto vzorky v ruce, a ještě méně těchto z Bajkalu," řekl Putinovi Robert Nigmatullin, vedoucí Oceánologického institutu.

Hydráty metanu (též klatráty metanu) jsou pevné sloučeniny podobné ledu, jejichž existence na Zemi je známa od 50. let 20. století. Jeden metr krychlový pevného hydrátu obsahuje v průměru asi 164 krychlových metrů metanu v plynné formě. Vědci studují vzorky těchto hydrátů usazených hluboko na dně jezera a zkoumají způsob jejich hospodářského využití.

V dobách, kdy byl prezidentem, Putin vzhledem k vzrůstajícímu zájmu o ochranu životního prostředí v Rusku změnil trasu plánovaného ropovodu tak, aby se vyhnula Bajkalskému jezeru, které obsahuje pětinu světových zásob sladké vody v tekutém stavu.

Miláček žen
Mluvčí Dmitrij Peskov uvedl, že během výpravy pod hladinou nejstaršího jezera na světě byl Putin celou dobu velmi zvídavý.
Dřívější agent KGB předvedl již několik senzačních kousků, které vytváří jeho image drsňáka a dobrodruha. To mu vynáší obdiv především mezi ruskými ženami. V roce 2007, když byl Putin ještě prezidentem, obletěla svět fotka z jeho rybaření na řece Jenisej. Zachytila Putina jako svalovce s mužným postojem v maskáčových kalhotách.

Vedle této výpravy se Putin může pochlubit černým páskem v judu, létáním ve stíhačce nebo zdoláním sibiřského tygra v divočině. Potápěl se také v pátek ve vodách Tichého oceánu, kdy v rámci výzkumu života běluh na záda zvířete umístil vysílačku, která bude sledovat pohyb běluhy v Pacifiku.

,

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

David Pastrňák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Na ženská ňadra je možné nahlížet z mnoha úhlů pohledu, biologického,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!