Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Putování Trabantů po Africe skončilo, expedice se vrátila do ČR

Trabanty expedice Transtrabant | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trabanty expedice Transtrabant | foto: Lada Brůnová

PRAHA Unavení, o pár kilogramů lehčí, ale šťastní a spokojení dorazili v pátek členové expedice Trabantem napříč Afrikou do České republiky. Na ruzyňském letišti je přivítali rodinní příslušníci a novináři. Čtyři čeští cestovatelé během tříměsíční dobrodružné cesty urazili ve dvou žlutých trabantech 20.000 kilometrů. Nemuseli ale čelit žádnému většímu nebezpečí a nezklamali je ani jejich dvoutaktní východoněmecká vozítka.

"Dokázali jsme to. Urazili jsme dvacet tisíc kilometrů z Prahy do Kapského Města," konstatoval viditelně šťastný vedoucí expedice Dan Přibáň. Všichni účastníci výpravy se prý teď nejvíce těší na český řízek. Ten by měl napravit i úbytky na váze, které u některých dosáhly až dvanáct kilogramů.Spokojená byla také jediná žena ve výpravě, Klára Handrejchová. "Nikdo nás nechtěl zastřelit, nikdo nás nechtěl zabít, neměli jsem hlad ani nás nikdo cestou neokradl," uvedla. Nejvíce ji prý překvapilo, jak je Afrika krásná. "Co země, to jiná příroda a krajina," dodala. Ani jako žena se prý nesetkala s žádnými potížemi. Nejhorší zážitky pro ni představoval pobyt v saharské poušti na území Súdánu, kde teploty dosahovaly 50 stupňů Celsia.

Trabanty pojmenované Babu a Egu se ukázaly jako poměrně spolehlivá vozidla. Bylo prý ale znát, že to nejsou terénní automobily. "Dostávaly zabrat, ale všechno projely. Jiná auta by se nedala tak snadno opravit," pochválil je Přibáň.

Trabanty expedice Transtrabant jsou připraveny na cestu

Náklady na expedici se vyšplhaly na 800.000 korun. Část této sumy pokryly vlastní úspory, zbytek zaplatili sponzoři a nutné prý byly také půjčky.

Auta v Africe nezůstanou, ale vrátí se do České republiky, kam by měla dorazit koncem prosince. Jeden z vozů bude dán do dražby, jejíž výtěžek poputuje na konto charitativní organizace Člověk v tísni, jež působí v Etiopii. Druhý trabant si chce Přibáň ponechat. Nevyloučil, že se s ním opět vydá na další expedici, tentokráte do Jižní Ameriky.

Trasa expedice vedla ve stopách Františka Vladimíra Foita a Jiřího Bauma, prvních Čechů, kteří v roce 1931 automobilem dojeli z Čech do jihoafrického Kapského Města.

,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Trabanty expedice Transtrabant | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Trabanty expedice Transtrabant | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Trabanty expedice Transtrabant | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!