Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Putování Trabantů po Africe skončilo, expedice se vrátila do ČR

Magazín

  18:00
PRAHA - Unavení, o pár kilogramů lehčí, ale šťastní a spokojení dorazili v pátek členové expedice Trabantem napříč Afrikou do České republiky. Na ruzyňském letišti je přivítali rodinní příslušníci a novináři. Čtyři čeští cestovatelé během tříměsíční dobrodružné cesty urazili ve dvou žlutých trabantech 20.000 kilometrů. Nemuseli ale čelit žádnému většímu nebezpečí a nezklamali je ani jejich dvoutaktní východoněmecká vozítka.

Trabanty expedice Transtrabant foto: Lada Brůnová

"Dokázali jsme to. Urazili jsme dvacet tisíc kilometrů z Prahy do Kapského Města," konstatoval viditelně šťastný vedoucí expedice Dan Přibáň. Všichni účastníci výpravy se prý teď nejvíce těší na český řízek. Ten by měl napravit i úbytky na váze, které u některých dosáhly až dvanáct kilogramů.Spokojená byla také jediná žena ve výpravě, Klára Handrejchová. "Nikdo nás nechtěl zastřelit, nikdo nás nechtěl zabít, neměli jsem hlad ani nás nikdo cestou neokradl," uvedla. Nejvíce ji prý překvapilo, jak je Afrika krásná. "Co země, to jiná příroda a krajina," dodala. Ani jako žena se prý nesetkala s žádnými potížemi. Nejhorší zážitky pro ni představoval pobyt v saharské poušti na území Súdánu, kde teploty dosahovaly 50 stupňů Celsia.

Trabanty pojmenované Babu a Egu se ukázaly jako poměrně spolehlivá vozidla. Bylo prý ale znát, že to nejsou terénní automobily. "Dostávaly zabrat, ale všechno projely. Jiná auta by se nedala tak snadno opravit," pochválil je Přibáň.

Trabanty expedice Transtrabant jsou připraveny na cestu

Náklady na expedici se vyšplhaly na 800.000 korun. Část této sumy pokryly vlastní úspory, zbytek zaplatili sponzoři a nutné prý byly také půjčky.

Auta v Africe nezůstanou, ale vrátí se do České republiky, kam by měla dorazit koncem prosince. Jeden z vozů bude dán do dražby, jejíž výtěžek poputuje na konto charitativní organizace Člověk v tísni, jež působí v Etiopii. Druhý trabant si chce Přibáň ponechat. Nevyloučil, že se s ním opět vydá na další expedici, tentokráte do Jižní Ameriky.

Trasa expedice vedla ve stopách Františka Vladimíra Foita a Jiřího Bauma, prvních Čechů, kteří v roce 1931 automobilem dojeli z Čech do jihoafrického Kapského Města.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!