Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Putování Trabantů po Africe skončilo, expedice se vrátila do ČR

Trabanty expedice Transtrabant | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trabanty expedice Transtrabant | foto: Lada Brůnová

PRAHA Unavení, o pár kilogramů lehčí, ale šťastní a spokojení dorazili v pátek členové expedice Trabantem napříč Afrikou do České republiky. Na ruzyňském letišti je přivítali rodinní příslušníci a novináři. Čtyři čeští cestovatelé během tříměsíční dobrodružné cesty urazili ve dvou žlutých trabantech 20.000 kilometrů. Nemuseli ale čelit žádnému většímu nebezpečí a nezklamali je ani jejich dvoutaktní východoněmecká vozítka.

"Dokázali jsme to. Urazili jsme dvacet tisíc kilometrů z Prahy do Kapského Města," konstatoval viditelně šťastný vedoucí expedice Dan Přibáň. Všichni účastníci výpravy se prý teď nejvíce těší na český řízek. Ten by měl napravit i úbytky na váze, které u některých dosáhly až dvanáct kilogramů.Spokojená byla také jediná žena ve výpravě, Klára Handrejchová. "Nikdo nás nechtěl zastřelit, nikdo nás nechtěl zabít, neměli jsem hlad ani nás nikdo cestou neokradl," uvedla. Nejvíce ji prý překvapilo, jak je Afrika krásná. "Co země, to jiná příroda a krajina," dodala. Ani jako žena se prý nesetkala s žádnými potížemi. Nejhorší zážitky pro ni představoval pobyt v saharské poušti na území Súdánu, kde teploty dosahovaly 50 stupňů Celsia.

Trabanty pojmenované Babu a Egu se ukázaly jako poměrně spolehlivá vozidla. Bylo prý ale znát, že to nejsou terénní automobily. "Dostávaly zabrat, ale všechno projely. Jiná auta by se nedala tak snadno opravit," pochválil je Přibáň.

Trabanty expedice Transtrabant jsou připraveny na cestu

Náklady na expedici se vyšplhaly na 800.000 korun. Část této sumy pokryly vlastní úspory, zbytek zaplatili sponzoři a nutné prý byly také půjčky.

Auta v Africe nezůstanou, ale vrátí se do České republiky, kam by měla dorazit koncem prosince. Jeden z vozů bude dán do dražby, jejíž výtěžek poputuje na konto charitativní organizace Člověk v tísni, jež působí v Etiopii. Druhý trabant si chce Přibáň ponechat. Nevyloučil, že se s ním opět vydá na další expedici, tentokráte do Jižní Ameriky.

Trasa expedice vedla ve stopách Františka Vladimíra Foita a Jiřího Bauma, prvních Čechů, kteří v roce 1931 automobilem dojeli z Čech do jihoafrického Kapského Města.

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?