21. února 2010 10:01 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Původně Hora negrovy hlavy v Kalifornii dostala korektnější jméno

Bývalá Negrohead Mountain, nyní Ballard Mountain | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá Negrohead Mountain, nyní Ballard Mountain | foto: Reprofoto

LOS ANGELES Hora v jižní Kalifornii, která se dříve jmenovala Negrohead Mountain, tedy Hora černochovy hlavy, dostala oficiálně nové jméno.

Kopec s výškou 619 metrů nedaleko Malibu byl v sobotu přejmenován na Ballard Mountain (Ballardovu horu) podle Johna Ballarda, afroamerického průkopníka, kováře a bývalého otroka, který půdu na hoře koupil v roce 1869. Napsala to dnes agentura AP.

Jméno hory přitom původně obsahovalo mnohem vulgárnější rasistickou urážku negr (Nigger); v této podobě se dokonce objevilo i ve federálních mapách, než bylo v 60. letech minulého století změněno na korektnější podobu "negro".

Změnu názvu schválil minulý rok americký geografický úřad. Podle Zeva Yaroslavskyho, dozorčího úředníka okrsku Los Angeles, který změnu inicioval, vláda tímto krokem využila jednu z vzácných možností, jak napravit historickou chybu.

Lidovky.cz, ČTK