1. června 2008 8:48 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Raketoplán Discovery odstartoval k ISS

Start raketoplánu Discovery. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Start raketoplánu Discovery. | foto: Chris O'Meara ČTK

MYSCANAVERAL Z Kennedyho vesmírného střediska na Mysu Canaveral na Floridě dnes na oběžnou dráhu odstartoval americký raketoplán Discovery. Informovala o tom zpravodajská stanice CNN. Raketoplán má dopravit k Mezinárodní vesmírné stranici (ISS) hlavní část japonského modulu Kibo.

Discovery, který odstartoval přesně na čas ve 23:02 SELČ, by se měl s ISS spojit v pondělí po dvoudenním letu. Během devíti dnů na oběžné dráze by měli členové Discovery celkem třikrát vystoupit do volného prostoru.

Kromě instalace laboratorního modulu Kibo bude mít šestičlenná posádka na programu své mise nejrůznější drobné opravy včetně opravy jediného záchodu na ISS, který se porouchal před několika dny. Kvůli tomu má raketoplán na palubě součástky na opravu toalety včetně speciální půlmetrové pumpy.

Astronauti z Discovery by měli během své mise připravit ISS i na pobyt většího počtu osob. Nyní na stanici trvale pobývají vždy tři lidé, a to po dobu tří až šesti měsíců. Americký vesmírný úřad má na to, aby dokončil rozšíření ISS, ještě dva roky. Do doby, než NASA ukončí provoz raketoplánů, je kromě mise Discovery plánováno ještě dalších deset letů.

První část japonské laboratoře Kibo byla do vesmíru vynesena před dvěma měsíci, při zatím posledním letu raketoplánu Endeavour.

Lidovky.cz, ČTK