Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakouská mládež se nadchla pro folklor, v tradičním oděvu chodí i do baru

Magazín

  7:00
VÍDEŇ - "Když mi bylo patnáct, nikdy bych na sebe lederhosen nevzal. Zkrátka to nebylo cool," prohlašuje šestadvacetiletý Markus, který hrdě nosí slavné kožené kalhoty se šlemi. "Dnes je ale mají skoro všichni mladí," ujišťuje mladý muž, s nímž redaktor agentury AFP hovořil počátkem srpna na 70. rakouském festivalu folklorních tradic Kirchtag ve Villachu na jihu země.

Oktoberfest 2011 foto: Reuters

V alpské zemi, kde se koncem září budou konat parlamentní volby, zažívá tradiční móda skutečnou obrodu, zvláště u mladých lidí. Musí však být sexy a zábavná.

Sukně u tradičního lidového ženského oděvu dirndl se tak zkrátila nad kolena, kožené kalhoty se vyrábějí i pro ženy, rovněž v krátké verzi. Tyto změny lze pozorovat při stále četnějších lidových slavnostech. Vídeň rovněž učinila zadost módě a v posledních třech letech pořádá svůj Wiesn, jakousi verzi mnichovských pivních slavností.

I do nočního klubu

Lederhosen v podobě plavek nebo pyžama se staly nejoblíbenějším dárkem. Podle měsíčníku Format jsou v současnosti moderní návštěvy nočních klubů v lidovém oděvu, což by bylo ještě před několika lety nemyslitelné.

Výrobci tohoto trendu využívají a nabízejí dirdnl vyrobené v Asii nebo ve střední Evropě za méně než 100 eur (2500 Kč). Rakouská společnost Zillertaler Trachtenwelt založená před osmi lety je nyní lídrem v sektoru se svými 33 prodejnami a ročním obratem 30 milionů eur (750 milionů Kč). Ve svých supermarketech nabízí lidový oděv rovněž Hofer, filiálka německého řetězce Aldi.

Hrdé mládí

"Ze světa přichází tolik špatných zpráv, že se lidé znovu učí vážit si své vlasti," říká Julia Wegscheiderová, mluvčí společnosti Zillertaler Trachtenwelt. Hrdost na vlast je pro mladé znovu důležitá. Naše země je tak krásná," dodává. Mládež se nezajímá jen o lidovou módu: má také svou hvězdu populární hudby Andrease Gabaliera. Jeho velmi úspěšné písně Mei Herz schlogt nur für di (Moje srdce bije jen pro tebe) a Auf der Alm (Na alpských pastvinách) nejsou v žánru lidové hudby novinkou.

Devětadvacetiletý zpěvák s účesem Elvise Presleyho, se svým smělým úsměvem, modrýma očima, přiléhavými tričky a sugestivním kroucením boky uchvacuje i díky účinnému marketingu. Ženy na jeho koncertech šílí a na scénu mu házejí podprsenky.

Gabalier vdechl nový život hudebnímu žánru, který skomíral. Před deseti lety bylo mezi stovkou nejprodávanějších alb v Rakousku jen 13 alb s lidovou hudbou, loni už 24 a z toho tři byla Gabalierova.

Tradice vedle moderního stylu

Boom folkloru mezi mládeží, který lze pozorovat též na jihu Německa, však neznamená odmítání moderního životního stylu, konstatuje Thomas Böhm z asociace rakouského hudebního průmyslu IFPI.

"Tento jev nesmíme příliš idealizovat. Jsou mladí, kteří si jeden den vezmou dirndl s kovbojskými botami na Gabalierův koncert, ale druhý den tančí s Rihannou či s Davidem Guettou," tvrdí.

Podle Helgy Marie Wolfové, etnoložky a autorky četných publikací k této otázce, je tato nostalgie po minulosti rovněž reakcí na homogenizaci kultury a módy ve světě. "Čím více se vše stává internacionálním, tím více si lidé snaží zachovat alespoň malou část svého kulturního dědictví," říká.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!