Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakušan udržel na ramenou vrtulník, překonal tak světový rekord

Magazín

  7:00
HATĚ (ZNOJEMSKO) - Rakouský silák Franz Müllner v sobotu v nákupním centru Excalibur City na rakousko-české hranici překonal světový rekord. Na ramenou udržel vrtulník při zatížení 747 kilogramů.

Rakouský silák Franz Müllner překonal 20. září v Hatích na Znojemsku světový rekord, když na ramenou udržel vrtulník při zatížení 747 kilogramů. foto: ČTK

Akci přihlížely stovky lidí, řada z nich se na siláka přijela podívat z Rakouska. Poprvé vrtulník přiletěl na zkoušku, při druhém letu už Rakušan absolvoval rekordní pokus.

Je nutná koordinace

Mülner aplaudujícím lidem řekl, že největší alchymií je synchronizace s pilotem vrtulníku. Rakušan přezdívaný "Austrian Rock" ("Rakouská skála"), při pokusu stál na váze a na ramenou měl konstrukci, na kterou dosedal vrtulník. Hodnoty zatížení se pohybovaly mezi 600 a 747 kilogramy. Maximální zátěž Rakušan unesl jednu vteřinu.

Rakouský silák letos v červnu jen silou svých svalů vytáhl z letištního hangáru ve Vídni letoun Boeing 777 o váze 142 tun. Sobotní pokus o překonání světového rekordu se konal u příležitosti 20. výročí centra Excalibur City.

Autoři: ,