Středa 10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rakouští archeologové našli celou kostru velblouda. Je z roku 1683

Magazín

  6:30
VÍDEŇ - Severorakouské město Tulln se pyšní jedinečným nálezem celé kostry velblouda, nikde jinde ve střední Evropě se archeologům objev kompletních pozůstatků nepodařil. Podle portálu DiePresse.com jde o senzaci, neboť například u Vídně či v Srbsku se vždy našly jen jednotlivé kosti. Předpokládá se, že zvíře je dědictvím po nezdařeném osmanském obléhání Vídně v roce 1683.

Archeologové při práci. foto: Shutterstock

„Když jsem se podíval do jámy archeologického výkopu, tak jsem si pomyslel, že to není možné,“ řekl archeolog Alfred Galik, který za unikátním objevem stál. O nálezu, který byl učiněn v roce 2006 při vykopávkách před přestavbou centra města, nyní vědci podrobně informují v aktuálním čísle odborného magazínu PLOS ONE.

Deformace kostí ukázala, že velbloud byl používán k jízdě, neboť nosil postroj, a ne k tahání břemen. Z výzkumu rovněž vyplývá, že zvíře je křížencem dromedára a drabaře, tedy velblouda jednohrbého a dvouhrbého. Kříženec, kterému se říká nar, má jeden velký hrb.

Archeologové objevili kostru s rakovinou. Je stará přes tři tisíce let

„Takové křížení nebylo ve své době nijak výjimečné,“ řekl Galik. „Kříženci byli snadněji ovladatelní, měli větší výdrž a byli větší než jejich rodiče. Taková zvířata byla obzvláště vhodná pro vojenské využití.“ Zajímavé podle vědců je, že nález byl učiněn ve městě, které osmanské oddíly sice oblehly, ale neovládly. Má se proto za to, že zvíře bylo po neúspěchu tažení ponecháno svému osudu, případně bylo místním prodáno. Rovněž se předpokládá, že město chovalo velblouda jako kuriozitu. To totiž vysvětluje fakt, že nebyl poražen a sněden, jak bylo v armádě běžné.

Bitva u Vídně na sklonku 17. století nadobro zastavila turecké výboje do střední Evropy. Naopak pro říši Habsburků, kteří se s pomocí křesťanských spojenců osmanskému náporu ubránili, nastalo období územního rozmachu.

Autoři: ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!