21. ledna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Rakušané v Česku tančí Alles Walzer

Rakušané na pražském Žofíně zatančí vídeňský valčík a další tance. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rakušané na pražském Žofíně zatančí vídeňský valčík a další tance. |

Spolek Rakušanů v České republice usiluje o přenesení kousku vídeňské plesové atmosféry do Prahy. Letos po dvanácté pořádá na pražském Žofíně ples, který má své tradiční atributy. Ples začíná zahajovací ceremonií v podání mladých dam a pánů a průvodem čestných hostů. Nácviky plesu probíhají již od prosince. Účastníci předtančení jsou zasvěcováni do jemných nuancí vídeňského plesového umění. Valčík, čtverylku a polonézu musí do 26. ledna, kdy se ples koná, zvládat levou zadní.

Znamení pro hosty, že konečně mohou vstoupit na taneční parket je, sic gramaticky nesprávné, avšak obvykle užívané, zvolání tanečního mistra "Alles Walzer". Právě v této chvíli je třeba si alespoň vzdáleně vzpomenout na základní kroky vídeňského valčíku. I když ani to na začátku není tak důležité, neboť skutečné otočky nejsou tak jako tak díky obrovskému návalu tanečníků možné.

Další tradicí se stala tak zvaná půlnoční čtverylka, která vznikla za dob Napoleona I. v Paříži. Co může nováčkovi připadat jako strašlivý zmatek, má ve skutečnosti řád.

Za tancem v tříčtvrtečním taktu přichází na Žofín každoročně kolem 800 návštěvníků. Nemusí se však jednat pouze o valčík. Zatímco ve velkém sále hrají střídavě dva orchestry jak klasický valčík a polku, tak moderní skladby, ve spodním patře na diskotéce se to také rozjíždí.

Lidovky.cz