Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Reality show podle krize: Někdo musí odejít

V nové reality show musí rozhodnout sami zaměstnanci, kdo dostane výpověď. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V nové reality show musí rozhodnout sami zaměstnanci, kdo dostane výpověď. | foto: Shutterstock

NEW YORK/HAAG Vlivem celosvětové finanční krize jsou denně propouštěny tisíce zaměstnanců. Toho chce využít americká televizní stanice Fox, která chystá spuštění nejnovější reality show. V pořadu „Někdo musí odejít“ (Someone’s Gotta Go) budou sami pracovníci problémových firem rozhodovat o tom, koho „vyhodí“.

Scénář je asi následující. V každé epizodě bude představena malá firma zhruba s patnácti nebo dvaceti zaměstnanci, která se kvůli své ekonomické situaci musí uchýlit k propouštění. Konečné rozhodnutí ale nepadne z úst ředitele. Rozhodnou za něj sami pracovníci, kteří si zvolí, koho z kolegů „propustí“. Jak napsal britský deník The Daily Telegraph, mnohé přitom nejspíš ovlivní zaměstnanecké knihy, do kterých budou moci nahlédnout a zjistit, jaké jsou výkony a odměny ostatních.

Podle některých to ale v těchto dnech není příliš šťastný nápad. „Nemyslím si, že se lidé, kteří se obávají o svou práci nebo ji nemohou sehnat, budou nějak zvlášť bavit při sledování bolesti a utrpení jiných,“ řekla agentuře AP o plánovaném pořadu Tory Johnsonová, zakladatelka a ředitelka společnosti Women For Hire, která pomáhá ženám při hledání práce.

„Je to jako sledovat zprávy“
Jiný názor na správnost načasování show má Mike Darnell, ředitel alternativních programů stanice Fox. „Myslím, že i to je součástí doby, ve které žijeme. Není to o nic horší než každý večer sledovat televizní zprávy a vidět a slyšet všechny ty statistiky a vše, co se stalo.

Abych byl upřímný, pokud se na to nebudete chtít dívat, prostě se nedívejte,“ dodal Darnell. Zároveň dodal, že neměli absolutně žádný problém s tím, sehnat firmy, které se pořadu chtěly zúčastnit.

Podle amerického odborníka na média Vincenta O’Donnella by tento pořad pomohl společnosti pochopit, co to je ztratit práci v době obrovské ekonomické krize. „Mohlo by to mít opravdu silný účinek, ale ze všeho nejvíc záleží na citlivém zpracování producentů,“ řekl. „Mohlo by to vyvolat velmi silné pocity sounáležitosti napříč celou komunitou,“ domnívá se O’Donnell. Nizozemská produkční společnost Endemol stála již za úspěšnou reality show Big Brother. „Půjde o zajímavý experiment vyměněných rolí,“ řekl mluvčí Endemolu. Televize Fox zatím ani neuvedla, jestli a zda vůbec budou účinkující odměněni. Společnost jen prozradila, že propuštěný dostane malé odstupné. Neprozradila ale ani, kdo bude v roli obchodního konzultanta pořad moderovat.

Na podobném principu funguje i pořad britské stanice BBC The Apprentice (Učeň), to ale zcela opačným způsobem. Nejlepší zaměstnanec v něm vyhrává stáž u takových osobností, jako je například Donald Trump.
 Přestože od počátku recese v prosinci 2007 bylo ve Spojených státech propuštěno více než pět milionů lidí, slibují autoři od své show úspěch.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?