Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Reality show podle krize: Někdo musí odejít

Magazín

  14:32
NEW YORK/HAAG - Vlivem celosvětové finanční krize jsou denně propouštěny tisíce zaměstnanců. Toho chce využít americká televizní stanice Fox, která chystá spuštění nejnovější reality show. V pořadu „Někdo musí odejít“ (Someone’s Gotta Go) budou sami pracovníci problémových firem rozhodovat o tom, koho „vyhodí“.

V nové reality show musí rozhodnout sami zaměstnanci, kdo dostane výpověď. foto: Shutterstock

Scénář je asi následující. V každé epizodě bude představena malá firma zhruba s patnácti nebo dvaceti zaměstnanci, která se kvůli své ekonomické situaci musí uchýlit k propouštění. Konečné rozhodnutí ale nepadne z úst ředitele. Rozhodnou za něj sami pracovníci, kteří si zvolí, koho z kolegů „propustí“. Jak napsal britský deník The Daily Telegraph, mnohé přitom nejspíš ovlivní zaměstnanecké knihy, do kterých budou moci nahlédnout a zjistit, jaké jsou výkony a odměny ostatních.

Podle některých to ale v těchto dnech není příliš šťastný nápad. „Nemyslím si, že se lidé, kteří se obávají o svou práci nebo ji nemohou sehnat, budou nějak zvlášť bavit při sledování bolesti a utrpení jiných,“ řekla agentuře AP o plánovaném pořadu Tory Johnsonová, zakladatelka a ředitelka společnosti Women For Hire, která pomáhá ženám při hledání práce.

„Je to jako sledovat zprávy“
Jiný názor na správnost načasování show má Mike Darnell, ředitel alternativních programů stanice Fox. „Myslím, že i to je součástí doby, ve které žijeme. Není to o nic horší než každý večer sledovat televizní zprávy a vidět a slyšet všechny ty statistiky a vše, co se stalo.

Abych byl upřímný, pokud se na to nebudete chtít dívat, prostě se nedívejte,“ dodal Darnell. Zároveň dodal, že neměli absolutně žádný problém s tím, sehnat firmy, které se pořadu chtěly zúčastnit.

Podle amerického odborníka na média Vincenta O’Donnella by tento pořad pomohl společnosti pochopit, co to je ztratit práci v době obrovské ekonomické krize. „Mohlo by to mít opravdu silný účinek, ale ze všeho nejvíc záleží na citlivém zpracování producentů,“ řekl. „Mohlo by to vyvolat velmi silné pocity sounáležitosti napříč celou komunitou,“ domnívá se O’Donnell. Nizozemská produkční společnost Endemol stála již za úspěšnou reality show Big Brother. „Půjde o zajímavý experiment vyměněných rolí,“ řekl mluvčí Endemolu. Televize Fox zatím ani neuvedla, jestli a zda vůbec budou účinkující odměněni. Společnost jen prozradila, že propuštěný dostane malé odstupné. Neprozradila ale ani, kdo bude v roli obchodního konzultanta pořad moderovat.

Na podobném principu funguje i pořad britské stanice BBC The Apprentice (Učeň), to ale zcela opačným způsobem. Nejlepší zaměstnanec v něm vyhrává stáž u takových osobností, jako je například Donald Trump.
 Přestože od počátku recese v prosinci 2007 bylo ve Spojených státech propuštěno více než pět milionů lidí, slibují autoři od své show úspěch.
Autoři:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?
Recenze 100% přírodního Bi-Oilu: Stojí za to si ho pořídit?

6 redaktorek, žen různého věku, s rozdílnými zkušenostmi i pokožkou, otestovalo Bi-Oil Pečující olej (Přírodní). Každou z nich trápí něco jiného –...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat