Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 30 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Reality show podle krize: Někdo musí odejít

V nové reality show musí rozhodnout sami zaměstnanci, kdo dostane výpověď. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V nové reality show musí rozhodnout sami zaměstnanci, kdo dostane výpověď. | foto: Shutterstock

NEW YORK/HAAG Vlivem celosvětové finanční krize jsou denně propouštěny tisíce zaměstnanců. Toho chce využít americká televizní stanice Fox, která chystá spuštění nejnovější reality show. V pořadu „Někdo musí odejít“ (Someone’s Gotta Go) budou sami pracovníci problémových firem rozhodovat o tom, koho „vyhodí“.

Scénář je asi následující. V každé epizodě bude představena malá firma zhruba s patnácti nebo dvaceti zaměstnanci, která se kvůli své ekonomické situaci musí uchýlit k propouštění. Konečné rozhodnutí ale nepadne z úst ředitele. Rozhodnou za něj sami pracovníci, kteří si zvolí, koho z kolegů „propustí“. Jak napsal britský deník The Daily Telegraph, mnohé přitom nejspíš ovlivní zaměstnanecké knihy, do kterých budou moci nahlédnout a zjistit, jaké jsou výkony a odměny ostatních.

Podle některých to ale v těchto dnech není příliš šťastný nápad. „Nemyslím si, že se lidé, kteří se obávají o svou práci nebo ji nemohou sehnat, budou nějak zvlášť bavit při sledování bolesti a utrpení jiných,“ řekla agentuře AP o plánovaném pořadu Tory Johnsonová, zakladatelka a ředitelka společnosti Women For Hire, která pomáhá ženám při hledání práce.

„Je to jako sledovat zprávy“
Jiný názor na správnost načasování show má Mike Darnell, ředitel alternativních programů stanice Fox. „Myslím, že i to je součástí doby, ve které žijeme. Není to o nic horší než každý večer sledovat televizní zprávy a vidět a slyšet všechny ty statistiky a vše, co se stalo.

Abych byl upřímný, pokud se na to nebudete chtít dívat, prostě se nedívejte,“ dodal Darnell. Zároveň dodal, že neměli absolutně žádný problém s tím, sehnat firmy, které se pořadu chtěly zúčastnit.

Podle amerického odborníka na média Vincenta O’Donnella by tento pořad pomohl společnosti pochopit, co to je ztratit práci v době obrovské ekonomické krize. „Mohlo by to mít opravdu silný účinek, ale ze všeho nejvíc záleží na citlivém zpracování producentů,“ řekl. „Mohlo by to vyvolat velmi silné pocity sounáležitosti napříč celou komunitou,“ domnívá se O’Donnell. Nizozemská produkční společnost Endemol stála již za úspěšnou reality show Big Brother. „Půjde o zajímavý experiment vyměněných rolí,“ řekl mluvčí Endemolu. Televize Fox zatím ani neuvedla, jestli a zda vůbec budou účinkující odměněni. Společnost jen prozradila, že propuštěný dostane malé odstupné. Neprozradila ale ani, kdo bude v roli obchodního konzultanta pořad moderovat.

Na podobném principu funguje i pořad britské stanice BBC The Apprentice (Učeň), to ale zcela opačným způsobem. Nejlepší zaměstnanec v něm vyhrává stáž u takových osobností, jako je například Donald Trump.
 Přestože od počátku recese v prosinci 2007 bylo ve Spojených státech propuštěno více než pět milionů lidí, slibují autoři od své show úspěch.
,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...

Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma
Ze snažilky maminkou: Stáhněte si praktický eBook zdarma

Jestli se ptáte na otázku „Jak co nejrychleji otěhotnět?“, máme pro vás odpověď. Vše o tom jak přijít do jiného stavu, se dozvíte v naší nadupané...