Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Revoluční vynález. Jak a kdy vznikla hmoždinka?

Hmoždinka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hmoždinka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Kurátoři mnichovského Deutches Museum o ní mluví jako o předmětu, který přinesl „revoluci v oblasti připevňování předmětů na zeď“. A taky jako o největším počinu jejího autora, německého vynálezce Artura Fischera, jenž minulý týden v 96 letech zemřel ve městě Waldachtal nedaleko Stuttgartu.

Fischer hmoždinku vynalezl v roce 1958, a zásadně tím usnadnil způsob, jakým se na stěny připevňují poličky a další konstrukční prvky, jež by jinak na vertikální ploše nedržely. Dnes už klasická Fischerova hmoždinka však nebyla tou zcela první. S původní, dřevěnou hmoždinkou přišel už v roce 1911 britský technik John Joseph Rawlings. Tou dobou se v budovách začaly masově instalovat elektrické rozvody a zedníci hledali způsob, jak snadno ke stropu a do stěn připevnit jejich součásti, zásuvky, lampy.

Do té doby k tomu bylo nutné vytvořit dost velké díry, které pak bylo třeba spravovat, ale s Rawlingsovou hmoždinkou – v podstatě jednoduchou trubičkou – se nenapáchalo tolik škody. Hodily se také v situacích, kdy se hřebíky, vruty nebo lepidlo ukázaly jako neúčinné či nepraktické.

Použití hmoždinek se ve stavebnictví rychle rozšířilo, i když nebyly zcela spolehlivé – zvlášť v případě vrtání do sádrokartonu. Řešení přinesla až Fischerova varianta – expandující hmoždinka. Ta je rozdělena na dvě části, které se po zasunutí šroubu začnou rozšiřovat a vyplňovat vyvrtaný otvor. Na těle mají navíc dvě křidélka, která pomáhají tomu, aby hmoždinka při otáčení vrutu nerotovala a pevně se usadila. Díky tomu udrží, ač plastová, i těžší předměty. Hmoždinka se okamžitě ujala a vedle vrutů a hřebíků patří mezi nejpoužívanější stavební pomůcky. Dnes se jich vyrobí na 14 milionů kusů denně.

Fischerovi, který se původně vyučil zámečníkem, se od té doby přezdívalo král hmoždinek. Časopis Spiegel o něm napsal: „To, čím byl Bill Gates v oboru osobních počítačů, je Artur Fischer na poli domácích oprav.“ Ale na své vynálezecké pažbě má mnohem víc zářezů – celkem více než 1100, díky čemuž předčí i takového Thomase Alvu Edisona.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!
Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!

Výběr jména pro miminko patří mezi ty nejkrásnější povinnosti nastávajících rodičů. Možností je ale tolik, že není snadné vybrat jedno jediné.