23. února 2010 7:55 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Římským koním se má ulevit, budou mít jen osmihodinovou službu

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Lidové noviny

ŘÍM Životní úděl koní, kteří den co den tahají těžké kočáry obsazené turisty v Římě, se prý zlepší. V italské metropoli totiž v pondělí vstoupilo v platnost několik nových pravidel ve prospěch těchto zvířat. Koně tak budou smět pracovat nejvýše osm hodin denně a nesmí napříště vozit těžké kočáry do strmých kopců. Informovaly o tom tiskové agentury s odvoláním na italská média.

Po změně v této oblasti již dlouho volali ochránci zvířat, k rozhodnutí
města přispěl i nárůst dopravních nehod, na kterých se podíleli drožkáři. Podle nových nařízení nesmí koně táhnout kočáry, které běžně váží kolem 800 kilogramů, do strmého kopce a všechny vozy musí mít identifikační poznávací značky, aby se dal v případě porušení nařízení snadněji dohledat provinilec.

Již dříve bylo stanoveno, že koně mají v létě mezi jednou a pátou hodinou odpoledne odpočívat, drožkáři však toto pravidlo často obcházeli. Nyní je prý čekají přísnější kontroly. Ke zlepšení života koní v Římě mají přispět i pravidelné inspekce veterinářů, kteří budou namátkově prohlížet koně na ulicích Říma.

Ochránci chtějí dostat koně z ulic
Radikální ochránci zvířat přesto označili uvedená opatření za nedostatečná, požadují totiž úplné zrušení této turistické atrakce. Smog a hluk na ulicích je totiž podle nich týráním koní. "Nepolevíme, dokud kočáry tažené koňmi nedostaneme z ulic. Je neuvěřitelné,
že ještě v roce 2010 musí koně v Římě tahat těžké kočáry," uvedl Walter Caporale z italského spolku na ochranu zvířat Animalisti Italiani Onlus.

I v České republice patří jízda v kočárech tažených oři stále k oblíbeným turistickým atrakcím, k nejznámějším místům v tomto směru patří Staroměstské náměstí v Praze či podhradí Karlštejna.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)