Pátek 4. prosince 2020svátek má Barbora 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Jak se měří glykemie? Robot Charlie pomáhá dětem s cukrovkou

Robot Charlie pomáhá dětem s cukrovkou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robot Charlie pomáhá dětem s cukrovkou | foto: Reprofoto

EDE  Ruben si ve svých sedmi letech už umí změřit glykemii a vypočítat, kolik sacharidů má sklenice mléka. To všechno dokáže díky svému novému příteli, robotu Charliemu, píše agentura AFP.

„Co máš dělat, když cítíš, že máš hypoglykemii?“ ptá se svým mechanickým hlasem malý červenobílý robot, když si s ním hoch hraje na hypoglykemii, pokles hladiny cukru v krvi. S robotem, který mluví a tančí, se Ruben, u něhož byla cukrovka zjištěna před rokem, učí vypočítat si údaje, které mu mohou zachránit život.

Charlie, jenž je plodem součinnosti zdravotníků, expertů na robotiku a univerzit z Nizozemska, Itálie, Německa a Británie, se brzy může stát pomocníkem mnoha dětí postižených cukrovkou prvního typu. V Nizozemsku je kolem 6000 mladých diabetiků a na tuto nemoc zde každoročně zemře nejméně jedno dítě.

„Nemocné dítě a jeho rodina musejí na nemoc myslet bez přestání,“ vysvětluje Gert Jan van der Burg, pediatr z nemocnice Gelderse Vallei ve městě Ede v centrální části Nizozemska. Oslava narozenin, návštěva fast-foodu, sportovní aktivita či pouhé hraní videoher mohou totiž velmi rychle zvýšit hladinu cukru v krvi.

U osoby trpící cukrovkou prvního typu nedokáže slinivka břišní produkovat inzulín, hormon nutný pro vstup cukru do většiny buněk. Místo toho, aby cukr v buňkách byl zdrojem energie, hromadí se v krvi a uniká do moči. Jediným způsobem, jak tuto nemoc kontrolovat, je pravidelné užívání inzulínu.

Rodiče, ale i samy děti, tedy musejí stále vypočítávat obsah cukru v krvi či příjem sacharidů. Chyba v dávkování inzulínu může vést ke komatu.

Dosud dostalo 40 dětí v Nizozemsku nového přítele Charlieho v rámci testování projektu, který zároveň probíhá v Itálii a který financuje Evropská unie. Robot je koncipován pro děti od sedmi do čtrnácti let.

Osobní asistent

Tvůrci Charlieho chtějí rovněž vyvinout nový typ robota, který by dětem pomáhal vypořádávat se s nemocí, učil je, co to je cukrovka a jaký na ni mají vliv sport a výživa, vysvětluje Mark Neerincx z Technické univerzity v Delftu. Projekt nazvaný Osobní asistent pro zdravý životní styl vyvíjí nizozemská organizace pro aplikovaný výzkum (TNO) a její italské a německé protějšky, delftská univerzita a Imperial College v Londýně.

Děti postižené těžkou zátěží choroby jsou si vědomy, že se liší od svých vrstevníků. Robotu mohou sdělovat své pocity a líčit mu své zkušenosti. „Charlie je hodný, dává mi otázky, které se mě týkají,“ usmívá se desetiletá Sofiye Boyuksimseková, u níž byla cukrovka zjištěna před dvěma roky. Robot, který je v testovací fázi, má umět vyhodnocovat potřeby dítěte a jeho rodičů a konverzovat s nimi.

„Nejen že děti chtějí vědět víc o cukrovce, ale hlavně chtějí s robotem mluvit o tom, co je zajímá,“ zdůrazňuje Olivier Blanson z nizozemské organizace pro aplikovaný výzkum.

Plaga: Stát zaplatí doučování slabších žáků, zvažujeme školu o prázdninách

Ministr školství Robert Plaga | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Příští týden by už konečně mohlo být zřejmé, kdy se minimálně prvňáčci a druháci vrátí do školních lavic. Do konce...

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...