Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Robot namísto partnera?

Magazín

  9:03
PAŘÍŽ - Stanou se roboti našimi budoucími sexuálními partnery? Jeden z expertů na umělou inteligenci se domnívá, že již od poloviny tohoto století se souznění s nějakou elektronickou osudovou ženou či robotickým superhřebcem stane pro lidi naprosto přijatelnou věcí.

Jude Law jako sexuální robot Gigolo Joe z filmu A.I.:Umělá inteligence foto: Foto Warner Bros.

„Představte si to: neomezený sex, 24 hodin denně, každý den v týdnu!“ prohlašuje s nadšením světově uznávaný expert na umělou inteligenci David Levy, který napsal knihu Sex s roboty: vývoj lidsko-robotických vztahů (Sex with Robots: The Evolution of HumanRobot Relations). Podle agentury AFP ale všichni nesdílejí jeho představu budoucnosti, ve které by umělí lidé zaručovali žhavá uspokojení v posteli, navíc s odměnou předehrané konverzace po souloži. Mnozí si však skutečně myslí, že s ohledem na každodenní pokroky v napodobování lidských svalů a pohybů budou trubice a umělá inteligence umět napodobovat emoce a osobnost.

 Loni v listopadu japonští vědci představili robota, který umí vařit a používat své něžné ruce obalené silikonem k osobnímu kontaktu s lidmi. Sexuální robot typu Gigolo Joe, jakého hrál Jude Law ve filmu A. I.: Umělá inteligence z roku 2001 od Stevena Spielberga, by se prý mohl stát běžnou skutečností do čtyřicítky let. Ve filmu robot nabízel rozhovor, citovou podporu i sexuální hrátky.

První sexuální roboti

Někteří odborníci jsou ovšem skeptičtí. „Nemyslím si, že budeme mít v tak krátké době roboty, kteří se budou podobat lidem,“ usuzuje vědec Frédéric Kaplan ze švýcarského Lausanne. Tento muž, který pro Sony programoval mozek roztomilého psího robota Aibo, se navíc ptá, zda si skutečně přejeme mít nám podobné roboty. „Interakce mezi strojem a lidmi budou samy o sobě zajímavé, ale ne jako napodobování mezilidských vztahů,“ říká Kaplan. David Levy ale zůstává přesvědčen, že je v této oblasti poptávka.

Japonská firma Axis již zhotovila něco, co se dá označit za první sexuální roboty. Jde o panny v lidské velikosti nazvané honeydolls (něžné panenky), které jsou vyrobeny z kvalitního chirurgického silikonu a pryskyřice. Mají v prsou senzory: štípnete do bradavky, a vyvoláte malé výkřiky slasti u „své“ umělé ženy Cindy, která vám navíc zašeptá do ucha něžná slovíčka. Ženy se podle Levyho také nechají zlákat sexuálními roboty. Poukazuje přitom na zvýšený prodej vibrátorů a dalších „sexuálních hraček“ po celém světě a na stále větší odbourávání sexuálních tabu.

Ale to, co představuje pro Levyho sen o nevázaném sexuálním životě bez zpytování svědomí a bez rizika chorob, je pro jiné noční můrou. „Myslím si, že je přitažené za vlasy domnívat se, že lidské bytosti se zamilují do robotů,“ tvrdí americká sexuoložka a publicistka Yvonne Fulbrightová. Připouští, že sexuální roboti nejspíš naleznou své uplatnění na trhu, především u lidí toužících po uspokojení svých tajných erotických představ. „Se sexuálními roboty je ale jeden skutečný problém: lidé se budou cítit jako životní zkrachovalci, pokud to bude jejich jediné řešení,“ řekla.

Autoři: