Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rocker se nadře jako řezník

Magazín

  18:44
HELSINKY - Mnozí sní o tom, že se stanou rockovou hvězdou, ale naplnit sály a pohybovat se v čele hitparády je pro rockera fyzicky vyčerpávající. Vyplývá to ze zprávy, kterou vypracovala skupina finských vědců.

Punkové trio Apulanta. foto: Apulanta

Punkové trio Apulanta, jedna z nejpopulárnějších skupin ve Finsku, se stala pokusným králíkem pro finský Lékařský institut práce, který uskutečnil sérii testů, aby změřil dopad stresu na jejich těla.

Lékaři hudebníkům měřili teplotu a tlak a zkoumali jim puls při dvou koncertech a porovnávali to s údaji získanými v klidovém stavu. Dospěli k závěru, že život rockera je stejně náročný jako život fyzicky těžce pracujícího člověka.

"Povolání kytaristy stejně jako zpěváka je fyzicky tak náročné, jako je kopání výkopu, stěhování nábytku nebo jiná fyzicky namáhavá práce," konstatovali podle agentury AFP finští vědci. Hráč na bicí nástroje se zapotí stejně jako dřevorubec nebo zedník, zatímco basista se nadře jako řezník nebo boxer, uvádí se ve studii.

Při veřejných koncertech se zvyšuje tepová frekvence a teplota těla. Při představení trvajícím 90 minut teplota těla překračuje 38 stupňů Celsia a srdce tepe ve frekvenci 128 až 144 úderů za minutu.

Hráč skupiny na bicí, jednatřicetiletý Sipe Santapukki ujistil, že studie lékařů neodradí od dalšího muzicírování trio, které hraje od roku 1991 a vydalo tucet alb.

Autoři: ,
Témata: AFP, Finsko

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Mohlo by vás zajímat