Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 15 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Roční dítě ve školce: trápení nebo skvělá pomoc?

Kam s dětmi o deštivém víkendu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kam s dětmi o deštivém víkendu? | foto: Shutterstock

„Mít doma Davida celý den, tak si musím hodit smyčku,“ smála se Katka, když jsme se bavily nedávno s českými maminkami z Berlína (máme tu svůj spolek, který funguje moc dobře) na téma malých dětí ve školce.

„Já jsem na tom podobně, ale české mámy by mě za to kamenovaly, že dávám tak malé dítě do školky,“ svěřila se další maminka rok a půl staré holčičky. V Německu je na rozdíl od Česka státem garantované místo ve školce pro děti už od jednoho roku. Zatímco čeští rodiče žebrají o místa ve školkách i pro čtyřleté děti, tady jsou školky plné těchto mrňousů a mámy se vracejí do práce nebo se prostě věnují samy sobě.

Na tato místa mají nárok i cizinky a skoro všechny Češky, které znám, to využívají. Mnohé to ale tají před známými – ze strachu, aby je okolí v Česku neodsoudilo! I my máme školku plnou ročních dětí. Kryštof ve svých skoro pěti, patří mezi ty nejstarší. I já jsem pod tlakem českých zvyklostí na děti s dudlíky ve školce nahlížela z počátku s rozpaky. „Chudinky, takoví malí a už jsou ve školce,“ vyklouzlo mi jednou.

Němky na mě nechápavě zíraly. „Vždyť se tu mají dobře, podívej, to nejsou chudinky!“  A měly pravdu. Nikdy jsem tu žádné dítě neviděla nešťastné, učitelé se jim věnují a mají tu program, který by jim doma máma neudělala. A tak už jsem si zvykla, že mě u dveří do školky vítají batolata a Kryštof tu má svá oblíbená „miminka“. Proč to ale vnímáme v Česku tak negativně a proč s tím často ani nesouhlasí psychologové? Možná za to můžou léta v minulém režimu a neblahá proslulost jeslí – ve kterých jsem mimochodem já byla tak nešťastná coby dítě, že mě museli dát na hlídání k babičce.

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Přitom školky pro malé děti jsou jeden z nástrojů, jak navrátit maminky do pracovního procesu a měli bychom to podporovat. V tomhle totiž Česko pokulhává a neustále na tohle téma čtu další články a studie a přitom nevidím žádné praktické zlepšení podmínek pro rodiče. A často si pak ještě situaci komplikujeme těmito předsudky. Nejzábavnější je, že ty nejvíc radikální názory na toto téma plynou často od mužů, kteří by sami s malým dítětem nevydrželi ani den.

Myslím si, že by si to každý měl s dětmi zařídit tak, aby to vyhovovalo především jemu. A v Česku by pro začátek mohly aspoň fungovat ty školky od tří let… 

Názor psycholožky Marie Hlaváčkové: Dítě ve školce už od roku?

V naší zemi je většinová hranice pro přijetí dítěte do školky 3 roky. Z mého pohledu je pro dítě dobré, pokud svůj život do té doby prožívá v rodinném prostředí. Pro získání základní důvěry a pocitu jistoty potřebuje dítě stálého pečovatele, ke kterému si vytvoří pevný vztah (nikoli střídající se personál). Ten dítě zná a dokáže je provézt a nasměrovat i obdobím, kdy si začíná uvědomovat svoji individualitu (kolem 2 let). Jako vhodnější než kolektivní zařízení proto vnímám, pokud matka svěří dítě stálé osobě na hlídání.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!