Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Roční dítě ve školce: trápení nebo skvělá pomoc?

Magazín

  6:38
„Mít doma Davida celý den, tak si musím hodit smyčku,“ smála se Katka, když jsme se bavily nedávno s českými maminkami z Berlína (máme tu svůj spolek, který funguje moc dobře) na téma malých dětí ve školce.

Kam s dětmi o deštivém víkendu? foto: Shutterstock

„Já jsem na tom podobně, ale české mámy by mě za to kamenovaly, že dávám tak malé dítě do školky,“ svěřila se další maminka rok a půl staré holčičky. V Německu je na rozdíl od Česka státem garantované místo ve školce pro děti už od jednoho roku. Zatímco čeští rodiče žebrají o místa ve školkách i pro čtyřleté děti, tady jsou školky plné těchto mrňousů a mámy se vracejí do práce nebo se prostě věnují samy sobě.

Na tato místa mají nárok i cizinky a skoro všechny Češky, které znám, to využívají. Mnohé to ale tají před známými – ze strachu, aby je okolí v Česku neodsoudilo! I my máme školku plnou ročních dětí. Kryštof ve svých skoro pěti, patří mezi ty nejstarší. I já jsem pod tlakem českých zvyklostí na děti s dudlíky ve školce nahlížela z počátku s rozpaky. „Chudinky, takoví malí a už jsou ve školce,“ vyklouzlo mi jednou.

Němky na mě nechápavě zíraly. „Vždyť se tu mají dobře, podívej, to nejsou chudinky!“  A měly pravdu. Nikdy jsem tu žádné dítě neviděla nešťastné, učitelé se jim věnují a mají tu program, který by jim doma máma neudělala. A tak už jsem si zvykla, že mě u dveří do školky vítají batolata a Kryštof tu má svá oblíbená „miminka“. Proč to ale vnímáme v Česku tak negativně a proč s tím často ani nesouhlasí psychologové? Možná za to můžou léta v minulém režimu a neblahá proslulost jeslí – ve kterých jsem mimochodem já byla tak nešťastná coby dítě, že mě museli dát na hlídání k babičce.

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Přitom školky pro malé děti jsou jeden z nástrojů, jak navrátit maminky do pracovního procesu a měli bychom to podporovat. V tomhle totiž Česko pokulhává a neustále na tohle téma čtu další články a studie a přitom nevidím žádné praktické zlepšení podmínek pro rodiče. A často si pak ještě situaci komplikujeme těmito předsudky. Nejzábavnější je, že ty nejvíc radikální názory na toto téma plynou často od mužů, kteří by sami s malým dítětem nevydrželi ani den.

Myslím si, že by si to každý měl s dětmi zařídit tak, aby to vyhovovalo především jemu. A v Česku by pro začátek mohly aspoň fungovat ty školky od tří let… 

Názor psycholožky Marie Hlaváčkové: Dítě ve školce už od roku?

V naší zemi je většinová hranice pro přijetí dítěte do školky 3 roky. Z mého pohledu je pro dítě dobré, pokud svůj život do té doby prožívá v rodinném prostředí. Pro získání základní důvěry a pocitu jistoty potřebuje dítě stálého pečovatele, ke kterému si vytvoří pevný vztah (nikoli střídající se personál). Ten dítě zná a dokáže je provézt a nasměrovat i obdobím, kdy si začíná uvědomovat svoji individualitu (kolem 2 let). Jako vhodnější než kolektivní zařízení proto vnímám, pokud matka svěří dítě stálé osobě na hlídání.

Autor:

Arcon Personalservice GmbH
Instalatér do Německa

Arcon Personalservice GmbH

nabízený plat: 75 260 - 90 320 Kč