130 let

Letos se ke světovému času přidá jedna vteřina. | foto: Reprofoto

Rok 2005 - o vteřinu delší

Magazín
  •   9:52
WASHINGTON - Letošní rok se sice pomalu chýlí ke konci, ale skončí přece jen o něco později, než se původně předpokládalo. Ti, kterým se rok 2005 vydařil, si ho budou moci užít o celou jednu vteřinu déle.
Letošní smolaři se zkrátka musí smířit s tím, že se jim neúspěšné období ještě o vteřinu protáhne.

Mezinárodní služba pro zemskou rotaci a referenční systémy, která dohlíží na dodržování časových standardů na naší planetě, totiž rozhodla, že letošek oficiálně prodlouží o takzvanou přestupnou vteřinu. „Nastavena“ bude poslední minuta před půlnocí londýnského času, která se tak bude skládat z 61 vteřin.

Na atomových digitálních hodinách se objeví neobvyklý údaj 23:59:60, a pak teprve naskočí samé nuly.

Díky rozdělení světa na různá časová pásma nastane v Česku tato situace až 1. ledna v 00:59, takže vteřinu k dobru vlastně získá rok 2006.

Jak vtipně podotýká agentura AFP, patříme tak mezi šťastlivce, kterým se prodlouží den, kdy se nepracuje, a ne obyčejný „pracovní“ silvestr.

K přidání přestupné vteřiny došlo poprvé v roce 1972 a v následujících letech se postupně přičetlo dalších jedenadvacet vteřin. Zatím naposledy se prodlužovalo v roce 1999.

Proč potřebujeme přestupnou vteřinu?
Mezinárodním standardem pro uvádění časových údajů je takzvaný univerzální neboli světový čas (UTC - Universal Time Coordinated). Pro UTC se někdy neformálně používá i zastaralé označení GMT (Greenwich Meridian Time). GMT se odvozovalo podle slunečního času v anglickém Greenwichi (tedy čas 00:00 byla greenwichská půlnoc).

Výpočet UTC má na starosti Mezinárodní úřad pro váhy a míry. Univerzální čas se měří pomocí atomových hodin. Těch existuje přes dvě stě a jsou rozmístěny ve více než třiceti zemích světa.

Pro časové údaje s přesností menší než jedna vteřina lze použít buď UTC, nebo UT1. UT1 je odvozen z rotace Země a jeho výpočet provádí Mezinárodní služba pro zemskou rotaci.
Zatímco moderní atomové hodiny, které určují UTC, měří čas s vysokou přesností, rotace Země je nepravidelná. Z toho vyplývá, že mezi univerzálním časem a UT1 může vzniknout rozdíl.

Proto byla uzavřena mezinárodní dohoda o vyrovnávání tohoto rozdílu. Stanoví, že pokud se UTC a UT1 liší o více než 0.9 vteřiny, musí být UTC upraven o jednu vteřinu, aby byly oba časy opět ve shodě. Přestupné vteřiny se mají přidávat buď poslední den v prosinci, nebo poslední den v červnu.

Nepravidelnost zemské rotace je způsobena řadou různých faktorů, například přílivem a odlivem vod v oceánech. Přestupná vteřina by se teoreticky některý rok mohla i odečíst, doposud však ještě taková „minusová“ sekunda použita nebyla. Svědčí to o tom, že zemská rotace se kvůli slapovým jevům stále nepatrně zpomaluje.
Autoři: ČTK
Témata: AFP, Česko, Země